| ingerashhhh a întrebat:

Buna seara, sunt cetateanca a Romaniei si urmeaza sa ma casatoresc anul acesta, logodnicul meu este din Republica Moldova. Spuneti-mi va rog, in urma casatoriei, el va va primi dreptul de sedere si de munca in Romania? Are de perfectat ceva acte si care ar fi preturile pentru acestea? Mentionez ca cetatenii Republicii Moldova nu au nevoie de vize in Romania si se pot afla doar 90 de zile din 180 in UE fara drept de munca. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ca membru de familie al unui cetatean roman, sotul poate cere "drept de sedere pe termen lung" cu o valabilitate de 10 ani. Trebuie sa solicite acordarea dreptului de sedere pe termen lung la formatiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrari din judetul in care locuiti. Conditii si documente, vezi in link :http://igi.mai.gov.ro/detalii/pagina/ro/Sedere-pe-termen-lung-in-Romania/79

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat