| ingerashhhh a întrebat:

as vrea ajutorul dvs. daca e posibil, va rog! Sunt studenta in Republica Moldova la Relatii Internationale Politice, anul 2, vreau sa aflu daca e posibil sa ma transfer anul urmator la aceeasi specialitate in Romania. Mentionez ca sunt cetateanca a Romaniei! Va multumesc anticipat! O seara frumoasa sa aveti!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sigur ca se poate!---esti cetatean roman.
Fiecare universitate din Romania are organizat un "Centru de resurse de informare şi documentare"--- citeste Metodologia de recunoaştere a perioadelor de studii efectuate în străinătate( din cuprinsul Ordinului MECTS nr. 3223/2012) din link :
http://www.uaiasi.ro/ro/files/doctorat/legi/Ordin_3223_16feb2012.pdf

p.s.O diploma de bacalaureat obtinuta in R. Moldova este recunoscuta in Romania. De asemeni, este recunoscuta si absolvirea unei perioade de studii, confirmata prin documente.. Recunoasterea reciproca este consfintita prin acordul dintre cele doua state :http://cnred.edu.ro/#acord-Moldova