| george211090 a întrebat:

Sunt persoana cu handicap grad 2 si beneficiez de indemnizatie de handicap grad 2 si pensie de invaliditate grad 2. Mentionez ca sunt cu handicap din nastere si nu am lucrat niciodata.
Cu schimbarea legii pensiilor 2018 vor fi schimbari in acordarea pensiei de invaliditate?
Ce se intampla in situatia mea?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu s-a schimbat nimic in legea pensiilor. Exista doar un proiect, ce urmeaza sa fie discutat in Parlament si, daca va fi adoptat de Parlament si promulgat de Presedinte, se pare ca va intra in vigoare abia peste un timp.
Cum va fi vom afla abia dupa ce noua lege va fi publicata in Monitorul Oficial.