| Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

Tatal meu a decedat anul trecut. Cu mama mea vitrega au un apartament de bloc cu 2 camere. Mama vitrega are 2 nepoti din partea fratelui. In cazul decesului mamei mele vitrege cine sunt mostenitorii legali al apartamentului si in ce procentaj Cu multumiri anticipate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente esentiale pentru un raspuns corect, respectiv cine este proprietarul in acte al apartamentului, respectiv tatal tau, mama vitrega sau era proprietate comuna, fiecare cu cate o jumatate si daca nu ai fost infiat de mama vitrega.
In orice caz mostenitori ai mamei vitrege, daca nu ai fost infiat, sunt parintii si fratii/surorile ei (daca vor fi in viata la data decesului ei sau nepotii ei (fii fratilor/surorilor).
Daca nu sunt alti mostenitori legali, dintre cei aratati mai sus, atunci nepotii mostenesc intreaga avere a defunctei, fiecare in mod egal.
De remarcat ca, daca si tatal tau a fost proprietar al apartamentului, trebuie facuta mostenirea dupa el.

| Chis_Gheorghe_1954 explică (pentru Ioandelasal):

Si tatal meu si mama vitrega figureaza in CF, deci apartamentul este proprietate comuna.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chis_Gheorghe_1954):

Atunci trebuie sa faceti mostenirea dupa tatal tau, pentru jumatatea lui de apartament. Daca tatal tau nu a avut alti copii tu vei mosteni 3/4 din jumatatea lui (3/8 din apartament) iar mama vitrega va mosteni 1/4 din jumatate (1/8 din apartament).

| Chis_Gheorghe_1954 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru raspuns, totusi sa va mai dau niste informatii suplimentare. Dupa decesul tatalui meu (am avut un an de zile la dispozitie) am facut la notariat actul de mostenire expres. In situatia ca mama vitrega va deceda peste citiva ani(are o virsta inaintata) ce cota parte din apartament voi mosteni eu si cei doi nepoti ai mamei mele vitrege. Ce este procesul succesorial si daca are vreun rost sa-l declansez eu sau mama vitrega(asta s-ar referi la faptul ca una din parti sa achite contravaloarea partii din mostenire uneia din parti si cealalta parte sa renunte atunci la toate drepturile asupra apartamentului. Daca o sa aveti timp v-as fi foarte indatorat daca ati putea sa-mi raspundeti la aceste neclaritati. Va multumesc inca odata. Chis.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chis_Gheorghe_1954):

Daca ai facut procedura succesorala dupa tatal tau atunci tu ai mostenit cota cuvenita dupa el si nu mai ai drept de mostenire dupa mama vitrega. Daca nu ai facut-o atunci trebuie s-o faci cat mai repede, dupa 2 ani de la decesul tatalui va trebui sa platesti impozit pe mostenire.
Drept de mostenire dupa mama vitrega au numai rudele indicate de mine in primul raspuns, respectiv cei doi nepoti, daca aceasta nu mai are copii sau parinti si frati/surori.
Nu are rost sa intentezi un proces, ai cheltui bani degeaba.
Poti sa te intelegi cu mama vitrega si cu mostenitorii acesteia sa le cedezi partea cuvenita dupa tatal tau si sa te despagubeasca pentru aceasta, eventual prin vanzare-cumparare.
Nu-mi dau seama exact ce intelegi tu prin "proces succesoral", respectiv daca este vorba de procedura succesorala (mostenirea) facuta la un notar public sau de un proces in instanta de judecata, deoarece nu va intelegeti asupra mostenirii.