| Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

Tatal meu a decedat anul trecut. Cu a doua sotie au cumparat un apartament de bloc. Singurul mostenitor de gradul 1 sint eu, sotia nu are copii cu tata ci numai 2 nepoti. Eu nu vreau sa demarez momentan procesul succesoral avind in vedere ca mama mea vitrega are o virsta inaintata. Intrebarea mea este urmatoarea:
- Poate mama vitrega sa instraineza apartamentul de bloc fara aprobarea mea avind in vedere ca sint mostenitor de gradul 1?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In aceste conditii mama vitrega nu poate vinde intreg apartamentul deoarece, in prezent, este proprietara numai pe jumatate si aceasta o poate vinde.
In cazul efectuarii procedurii succesorala ea este mostenitoare pe 1/4 din jumatate care i-a apartinut tatalui tau (1/8 din total) si tu vei mosteni 3/4 din jumatate (3/8 din total), cealalta jumatate fiind proprietatea mamei vitrege.
Te sfatuiesc sa faceti procedura succesorala inainte de a se implini termenul de 2 ani de la deces, ca sa nu trebuiasca sa platiti impozitul pe mostenire. De asemenea, daca tu nu locuiesti in acel apartament, trebuie sa accepti expres mostenirea, printr-o declaratie data in fata unui notar public si autentificata de acesta, in termen de cel mult 1 an de la deces.

| Chis_Gheorghe_1954 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru raspuns, dar am o nedumerire. Relatia mea cu mama vitrega nu este una buna, prin urmare, nu poate sa vinda tot apartamentul fara stirea mea? (Asta ar fi o incalcare a legii? )

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chis_Gheorghe_1954):

Sigur ca nu poate vinde, deoarece pe extrasul de CF inca apar ambii parinti si nu poate vinde decat jumatatea sa. Notarul public nu va incheia si autentifica contractul daca nu se prezinta ambii proprietari-vanzatori sau cel care se prezinta nu are o procura speciala de la celalalt.

| Chis_Gheorghe_1954 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte frumos pentru lamuririle suplimentare, acuma totul este foarte clar. Cu stima si respect Chis.

| express11 a răspuns:

Nu,la taxa de mostenire trebuiesc toti mostenitorii legali.adica tu.nu poate sa-l vanda deoarece sunt trecuti amandoi in actul de propietate, iar la vanzare, va trebui semnatura la amandoi la notar.si va trebui actul de mostenire.