| BlackRose03 a întrebat:

Hei TPU.Deci bunica mea a avut o sora care a murit de cancer.Inainte de moarte lua morfina și nu avea o gândire prea lucidă. Mama bunicii mele a murit și tatăl ei s-a recăsătorit cu o alta femeie.
Înainte de moarte mama vitregă a bunicii mele a pus-o pe sora ei bolnava de cancer sa semneze un document prin care își lăsa toată averea unui tip Bogdan(nepotul mamei vitrege).
Au trecut vreo 30 de ani de atunci.Se mai poate demonstra că acel document a fost semnat când respectiva nu gândea limpede? Se poate face cumva ca tipul căruia i-a revenit totul sa dea înapoi ce a luat? Se mai poate face ceva in privința asta acum?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu se mai poate, Bogdan se va bucura de tot, norocul lui, asta e.
Mama vitrega a bunicii a pus-o pe sora bunicii tale sa semneze. De la morfina nu prea iti perzi ratiunea, devi putin mai vesel, urca putin tonusul, dar posibil sa fi fost putin mai buimaca.
Trebuia contestat atunci cand era in viata la o adica, nu dupa 1000 ani.
El are averea si tu iti vezi de viata ca si pana acum. Nu ai de ales.

N-am si eu o strabunica din asta sa puna sore bunica sa-mi dea si mie vreo 10 milioane de Euro in aur de preferat ca sa nu ma manance inflatia, haha, glumesc dar mai in gluma mai in serios, adica 24 de lingouri de 12, 5 kile.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai poate face nimic acum, n-ai cum demonstra aceasta.
De asemenea actul respectiv trebuia atacat dupa decesul respectivei, bineinteles daca era un act atacabil (testament sau contract de donatie).

| BlackRose03 explică (pentru Ioandelasal):

Actul nu are semnătura unui medic legist

| Ioandelasal a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu era nevoie. De un act medical, care sa spuna ca o parte a unui act juridic a avut discernamant la data incheierii actului, era nevoie doar daca respectiva a avut antecedente de boli mentale.
Cel care ataca actul trebuie sa dovedeasca lipsa de discernamant si acum, dupa 30 de ani, nu vad cum o sa dovedeasca aceasta.