| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Știți de ce se scumpesc toate? Care sunt cauzele? Când se ieftinesc lucrurile?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Lucrurile se ieftinesc când sunt prea multe și nu le mai cumpără nimeni.
Sau când apare o inovație tehnologică în procesul de producție care permite o reducere semnificativă a costurilor de fabricație.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general scumpirea este din cauza scumpirii materiei prime, materialelor, energiei si fortei de munca.
Pe langa acestea la noi mai intervine si inflatia.

| ReddY25 a răspuns:

Pandemie
Război
Inflație

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Din cauza a doua lucruri:
1-Razboiul din Ucraina care a dat peste cap multe lucruri si a generat inflatie, cresteri de preturi si scumpiri in toate.
2.Managmentul politic dezastruos de la Cotroceni si Palatul Victoria, politicienii nostri nu stiu sa gestioneze actuala criza.

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Pai e din cauza razboiului dintre Rusia si Ucraina, creste inflaţia peste tot in lume.

| NLS a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Transportul produselor din China a crescut de vreo 5 ori, inca inainte sa apara pandemia, fara nici o legatura cu aceasta, iar actualmente e de 10 ori mai scump.
Si desigur ca va mai creste putin, in concordanta cu modificarea preturilor la combustibili.
Aproape toate industriile sunt afectate de 2 lucruri la momentul de fata:
1) lipsa de materii prime (sau nesimtit de scumpe si cu termen de livrare de 10 ori mai lung).
Nu vorbesc din auzite, traiesc zi de zi asa ceva, lucrand intr-o companie producatoare de masini (farmaceutice, procesul BFS).
Un cilindru pneumatic ce anul trecut il primeam in 4-6 saptamani, acum il primim in 20-25 de saptamani.
2) orice industrie ce produce ceva, de la pufuleti la roboti, sau de la crema de ras la monitoare, are de suferit de pe urma restrictiilor impuse Rusiei. Restrictii din pacate destul de necesare, daca nu cumva pentru voi independenta si sangele varsat de inaintasii vostri sunt doar niste cuvinte random, fara vreo insemnatate.
Rusia are rezerve uriase de gaz si titei, pe care a dorit si si a permis pana acum sa ni le vanda la cel mai bun pret, pentru ca EU sa cumpere in majoritate de la ei. Din pacate alte tari care au resurse esențiale nu isi permit sa le vanda atat de ieftin. Presupanand ca SUA ne-ar oferi totusi cel mai bun pret, gandeste te la transportul produselor petroliere pana aici...

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns (pentru NLS):

Corect. Trebuia sa iau si asta in calcul.

| 1234568807 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1999_quMo):

Da, ca inainte sa invadeze Rusia pe Ucraina toata planeta o ducea perfect

| NLS a răspuns (pentru 1234568807):

Nu o duceam nici atunci perfect, au existat scumpiri treptate inca inainte de pandemie, pe fondul conflictului SUA-China (scandalul cu Huawei).
Ca un raspuns, chinezii au scumpit pentru toata lumea:
1) materiile prime, in special cele destinate producerii de chipuri, fapt ce a dus la scumpiri in lant la vaste categorii de produse.
2) transportul, a crescut de 10 ori, dupa restrictiile impuse Huawei.

In EU si nu doar aici, alte scumpiri au avut loc in 2017 si in anii precedenti, pe fondul schimbarilor climatice si trecerea la energia verde, nu la fel de eficienta.
Inainte cumparai cu 250 un aspirator de 1400W ce ti tragea si firele din covor.
Acum cu 1200 ron cumperi un aspirator de 700W ce abia trage praful, si lumea trebuie sa il foloseasca un timp mai indelungat, pentru a obtine acelasi nivel de curatenie.
Sau mai des.
In acest timp, capetele patrate de la sefia UE sunt in extaz, ca au facut economie la energie.