| tonyc7 a întrebat:

Buna seara, TPU! Intamplator am aflat o chestie pe care nu o inteleg legata de o procedura a politiei.
Daca un cetatean e agresat de un individ periculos pe strada, cu care nu se cunoaste (sa presupunem ca e un fost puscarias de exemplu, fost criminal in serie) si vrea sa depuna plangere impotriva lui, politia cand il gaseste pe agresor (in caz ca il gaseste) ii pune la dispozitie toate datele presonale ale reclamantului (nume, prenume, cnp, adresa unde locuieste).
Voua vi se pare normal asa ceva?
Pai poate individul acela e razbunator si daca astfel afla unde locuieste reclamantul, il asteapta frumusel si poate sa ii taie si gatul!
Deci mie mi se pare ca aceasta procedura a politiei mai mult complica lucrurile pentru victima, in loc sa-i faca dreptate in siguranta, o pune in situatie periculoasa si mai mare dezvaluindu-i agresorului numele si adresa de domiciliu! Cu atat mai mult cu cat victima poate are si copii, nu mai vorbesc de sotie/sot care ar putea intra in vizorul infractorului.
Chiar e obligatorie chestia asta cu divulgarea datelor personale catre agresor?
Chiar nu exista alta alternativa de lucru a politiei si fara divulgarea datelor personale ale victimei catre agresor?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In 10 mai ai mai pus aceeasi intrebare si ti-am raspuns. Se pare ca nici acum nu esti lamurit. Revezi raspunsul de atunci.

| Simpatic a răspuns:

Cine ti-a spus tie ca politia divulga informatiile despre cel care reclama? DOAR POLITISTII CORUPTI, MANJITI fac asa ceva, POLITIA nu are voie sa divulge date dintr-o declaratie, reclamatie, dosar etc cazurile in care se intampla sunt cazuri de coruptie din partea acelor politisti.

| tonyc7 explică (pentru Simpatic):

Chiar un prieten politist. Care are ceva ani experienta. Si nu mi-a venit sa cred! Tocmai de-asta am si intrebat aici.

| Simpatic a răspuns (pentru tonyc7):

Daca acel prieten politist face asa ceva nu inseamna ca face un lucru legal.
Nu este nici normal nici legal sa se dea asemenea informatii ca cele pe care le-ai precizat mai sus, nici agresorului si nici victimei, ele trebuiesc pastrate.
Ca in realitate se intampla asa ceva da este foarte real, pentru ca ma repet politia e corupta.

| anonimg a răspuns:

Politia este obligata prin lege sa pastreze anonimatul victimei.
Dar cum suntem in Rromania, totul este posibil; politia este cumparata de infractori.

| tonyc7 explică (pentru anonimg):

Arata-mi mie, te rog, acel text de lege unde scrie asta!
Altfel, nu te pot crede.

| anonimg a răspuns (pentru tonyc7):

Da, într-adevăr, nu lucrez în domeniul acesta, și de aceea, cu părere de rău nu îți pot arăta ce dorești tu.
În locul tău aș căuta un astfel de răspuns pe un forum de avocați. Sau până la urmă -dacă chiar este necesar- aș plăti un avocat să mă lămurească.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Se poate intampla doar in cazul cand plangerea este calonioasa, iar paratul vrea sa depuna actiune in instanta pentru calomnie.

| Alverto a răspuns:

Nu va fi nimic public, deoarece agresatul depune plângere anonima.

| tonyc7 explică (pentru Alverto):

Nu exista plangere anonima. Orice plangere incepe cu Subsemnatul si se continua cu datele personale.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Alverto):

Pune plangere anonima, dar o semneaza, nu? De unde ai scos prostia asta?