| Legsilativ a întrebat:

Buna seara,

Un angajat al unei societati care se ocupa cu comercializarea unor bunuri economice nu emite bon fiscal pentru toate produsele vandute.Intrebarea este: poate fi sanctionat/ sau poate fi subiectul activ al infractiunii de evaziune fiscala(complice,nu autor al infractiunii) in cazul in care nu emite bonul fiscal, iar la un control inopinat comisarul ANAF constata acest simplu lucru?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa il reclami. Dar nu stii daca va veni cineva sa il controleze, sau daca are pe cineva la registru comertului care sa il sune sa il anunte.
Daca totusi vine cineva sa il controleze inopinant, se face casa, se scoate x-ul si z-ul si se calculeaza, cati bani are in casa, cati bani are la el, sau daca gasesc bani ascunsi prin portofelul lui, mai multi decat ar avea un om normal la el, si se compara cu suma scrisa pe bon. happy
Poate primi amenda, si chiar timp in spatele gratiilor, pentru evaziune fiscala, daca e prins.