| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!
Un fost polițist poate intra în profesia de avocat (având licenta în drept ) ca avocat definitiv sau trebuie mai întâi sa devina stagiar? (Având un an și câteva luni de activitate ca politist )
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, va trebui sa sustii examenul de intrare in barou, sa faci perioada de stagiar si sa sustii examenul de definitivat.
Vezi detalii in L.51/1995, rep. in 2018, cu md. si compl. ulterioare.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, este imposibil asa ceva!
Avocat poti ajunge numai dupa ce termini o Fcaultate de Drept si faci stagiatura de avocat.

Politistii fac doar o simpla scoala de Politie, nu o facultate de Drept, fiind o alta mancare de peste.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca politist poti oricand sa te angajezi ca jandarm sau paznic, dar imposibil ca avocat.

| ReddY25 a răspuns:

Nu