| troublemakergirl a întrebat:

Ce este aceea o asigurare de raspundere civila?(in cuvinte cat mai simple, eventual si un exemplu ca sa inteleg)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea de raspundere civila este acea asigurare pe care o persoana o incheie pentru a nu fi nevoit sa plateasca, din buzunarul propriu, o suma mare, atunci cand provoaca o paguba altei persoane si trebuie s-o despagubeasca pe aceasta.
Cea mai cunoscuta publicului este asigurarea de raspundere civila auto (RCA).