| Florin0711 a întrebat:

Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speță:
Pe data de 18.12. 2023 am depus dosarul de pensionare pentru limita de varsta cu reducere varstei standard de pensionare la casa de pensii iar pe 22.12. 2023 am fost anuntat(verbal) ca s-a aprobat, iar decizia o voi primi prin posta, totodata aceasta fiind comunicata si angajatorului de catre casa de pensii.
Angajatorul plateste o.prima de iesire la pensie persoanelor care ies la pensie anul acesta (de la anul nu se mai plateste din cauza lipsei de fonduri).
Practic eu cand am.devenit.pensionar? La data depunerii dosarului la casa de pensii sau la data la care va inceta C.I.M-ul? Daca C.I.M-ul va inceta in ianuarie 2024 ma voi mai incadra la aceasta primă? CIM-ul cand inceteaza in aceste conditii? La data cand angajatorul ia la cunostinta decizia de pensionare sau la data cand opereaza in Revisal incetarea CIM? Se poate opera in Revisal incetarea CIM si ulterior luarii la cunostinta a deciziei?
In cazul in care CIM-ul va inceta in ianuarie 2024 voi mai primi marirea data de stat de 13.8%?
Astept cu interes raspunsul dvs!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarile anterioare, se pare ca nu m-ai crezut.
Inclusiv ti-am spus ca marirea se va aplica tuturor pensionarilor, prin marirea valorii punctului de pensie, indiferent de data pensionarii, incepand cu 1.01. 2024 punctul de pensie va fi de 2.032 lei.

| Florin0711 explică (pentru Ioandelasal):

Asta am inteles si va multumesc pentru raspuns! Ideea era daca mai primesc prima de pensionare in conditiile in care data incetarii C.I.M va fi in ianuarie 2024(tinand cont ca prima nu se mai da incepand din ianuarie 2024).

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin0711):

Asta o afli doar de la angajator, n-am de unde sti.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vei fi pensionar din data inregistrarii dosarului de pensionare, data la care trebuie sa-ti fie calculata si platita pensia.
Marirea de 13.8% va trebui aplicata PESTE aceea pensie.
Totodata, angajatorul tau trebuie sa ia in considerare tot aceea data si poate sa-ti plateasca prima de iesire la pensie.
Perioada lucrata dupa depunerea dosarului se calculeaza lucrat ca pensionar (fara sa fie scazute CAS si CASS din salarul brut), adica se va scadea doar impozitul aferent salarului brut.