| DianaAdelina97 a întrebat:

Bună! Sora mea lucrează la o bancă, iar un prieten de-al meu îmi spunea săptămânal să o rog să îi verifice contul bancar şi să îl anunțe dacă îi este transferată o anumită sumă de bani. De curând ne-am certat, iar acesta i-a făcut sesizare la bancă surorii mele, spunând că îi verifică contul. Din câte am înțeles, m-a implicat şi pe mine, zicând că acest fapt s-a petrecut la solicitarea mea. Eu am toate mesajele în care el îmi cere acest lucru. În această situație ar putea fi sancționată în vreun fel sora mea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sora ta nu are de ce sa fie sanctionata, daca numai a verificat contul si nu a transmis date despre cont altor persoane. De altfel, dupa cum spui, verificarea a facut-o la solicitarea titularului contului, chiar daca nu a fost o solicitare directa ci prin intermediul tau.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum a zis si Ioandelasal, in mod normal nu se intampla nimic, dar tara asta este plina de prosti si, in consecinta, rai. Se poate intampla ca cel care a primit sesizarea sa fie prost si sa o pedepseasca sau doar sa o certe. In mod legal se poate merge in instanta daca o da afara. Exista dovada si gata. Se poate merge in instanta pentru daune pentru ca la acea banca nu va mai putea sta oricum. Idiotul o va urmari dupa ce va castiga in instanta si, cum fiecare om greseste, la prima greseala va fi iarasi demisa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu mergi impreuna cu sora ta la banca si discuta cu directoarea sau sefa ei, (sefa sorei tale) si arata i toate mesajele de pe telefon unde prietenul tau te roaga sa vorbesti cu sora ta sa i verifice contul, si doar asa se poate rezolva situatia ca sora ta sa nu fie demisă sau acuzata de ceva ce nu a facut, este o razbunare a prietenului tau, daca tu te ai despartit de el de ce el se razbună in felul acesta? Tu ce varsta ai? Mult succes si sanatate multa,. la ce banca este sora ta?