| m4n1ak a întrebat:

Daca cineva face un transfer bancar, poate sa il anuleze odata ce suma a fost transferata?
Adica sa primească banii înapoi si sa ii tragă din contul beneficiarul.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca banii au ajuns deja in contul primitorului atunci nu mai poate fi luata de trimitator, doar primitorul poate dispune, cu unele exceptii (de ex. poprire) de contul sau. Sunt doua optiuni: primitorul sa-i restituie de bunavoie sau trimitatorul sa obtina restituirea prin judecata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, nu poti. Din pacate!

| Holiday a răspuns:

Evident ca NU.

| PeFuga a răspuns:

Daca depui banii la ghiseu, se poate face stornare (returnarea banilor) in maxim 15 minute (sau ceva de genul asta) de la depunere. In contul celui caruia se transfera apare o data suma respectiva cu plus, apoi cu minus. Daca transferi banii online, nu ai cum sa ii iei inapoi, decat daca ti-i restituie de buna voie proprietarul contului.

| Mihaelablabla a răspuns:

Bineinteles.