| Ema234 a întrebat:

Buna, stie cineva unde ma pot duce in Romania pentru echivalarea studiilor din afara si cam cat ar costa?
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ultima scoala absolvita aici in Romania, sau nu ai fost la scoala in Romania? La secretariatul scolii unde ai fost eleva lor de unde ai plecat, la ei te duci sa iti echivaleze notele, cît ar costa? Nu stim, acest detaliu o sa il aflii de la ei, îi poti intreba, poate este gratuit.Tu ce varsta ai si cate clase ai facut si in ce țara?

| Ema234 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am facut 7 clase in Romania si dupa am plecat in Anglia, de 5-6 ani stau in Anglia, am 20 ani. Si in Uk am facut 2 ani de colegiu si 2 cursuri in farmacie. Acum sunt dispenser intr o farmacie, s ar traduce un fel de asistent de farmacie dar e un pic mai complicat pentru ca in farmacie in UK ai vre o 4-5 grade diferite. Si cand am sunat in Romania la o scoala postliceala de asistent de farmacie ( am vorbit chiar cu directoarea) a spus ca in Romania poti sa tii le traduci si echivalezi dar nu vor fii recunoscute. Si ca sa fac o postliceala imi trebuie liceul terminat dar eu in Ro nu am liceu terminat in in Anglia sistemul de invatamant e total diferit si acum sunt tare confuza si nu mai inteleg nimic.

Răspuns utilizator avertizat