PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

stie cumva cineva, daca e adevarata situatia copiilor de 18 ani, care, desi inca la liceu, nu mai sunt asigurati? Si ce trebuie facut in acest caz? Am sunat la cnas, dar nimeni nu raspunde la nici un telefon, nici macar la tel verde!

Teoretic si logic, si eu stiam ca, atata timp cat esti elev, esti asigurat automat, dar acum am alat de cineva care nu poate primi o reteta compensata, pentru ca are 19 ani, inca elev, da bacul zilele astea si cica ar fi in aer!

De aceea, rog raspuns sigur, in deplina cunostinta de cauza!

Multumesc frumos

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, toti elevii si studentii sunt asigurati prin efectul legii.

| alessia5158 a răspuns:

Daca se duce la CAS cu o adeverinta de la scoala prin care se atesta faptul ca, in anul scolar 2013-2014, a urmat cursurile clasei a 12-a la acea scoala, va fi inregistrat ca asigurat--- calitatea de asigurat o pastreaza pana la data de 30 septembrie 2014. Copilul depaseste cu 1 an varsta clasei si ca urmare, trebuie sa dovedeasca calitatea de elev pentru a fi asigurat conf. legii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie dusa o adeverinta de la scoala la medicul de familie. Acesta are acces pe siteul CNAS-ului si poate modifica situatia.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Elevii şi studenţii sunt ASIGURAŢI atâta timp cât urmează cursurile şcolare/universitare ( inclusiv pe perioada vacanţelor ) - dar, numai până la vârsta de 26 de ani!

Pentru a beneficia de asigurare, TREBUIE să meargă ANUAL la CAS cu o Adeverinţă de la unitatea şcolară ( Adeverinţă în care să se precizeze că "x" urmează cursurile şcolare/universitare în anul şcolar/universitar... )!
De la CAS vor primi o ALTĂ Adeverinţă care trebuie dusă la medicul de familie!
Abia apoi vor putea beneficia de efectele unui asigurat happy

În cazul menţionat de tine, cel mai probabil, persoana respectivă NU a prezentat medicului de familie acea Adeverinţă de la CAS ( aferentă anului şcolar 2013-2014 ).

Toate cele bune.