| Girly97 a întrebat:

Vi s-a intamplat sa nu va puteti ridica reteta compensata de la farmacie doar pentru ca nu aveti card emis insa sunteti asigurat/asigurata? Eu chiar am mentionat ca poate verifica ca sunt asigurata pe siteul CNAS insa pana la urma am fost nevoita sa o trimit pe mama sa imi ia reteta. De cand cei asigurati dar care nu au card emis nu au acces la servicii medicale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De cateva saptamani nu merge sistemul casei de asigurari, deci nu se poate verifica nimic. S-a tot spus la stiri, trebuia sa te interesezi. Fiindca doar medicii si farmacistii se plang de asta si fac proteste pentru a se repara. Viitorilor pacienti nu le pasa, nu ii sustin pe medici si pe farmacisti, asa ca guvernul nu da doi bani pe problema asta. Din pacate, tu ai cazut victima nepasarii tale si a tuturor celorlalti

| Lioana a răspuns:

Nu am pățit dar nici n-am avut nevoie anul asta. Probabil s-a început recent sa se ceara acel card.

| suntserios a răspuns (pentru Lioana):

Da, recent, din 2015 chiar

| Lioana a răspuns (pentru suntserios):

La farmaciile la care merg eu nu s-a cerut card sau daca s-a cerut și ziceai că n-ai nu era problema. De anul asta a început să devină obligatoriu acel card.

| Girly97 explică (pentru Lioana):

De fapt este obligatoriu din septembrie 2015...

| Lioana a răspuns (pentru Girly97):

Depinde de ce intelegi prin obligatoriu.