| reb18 a întrebat:

Bună, știți careva concediul prenatal cât se plătește adica de la31 de săptămâni se plătește 75% pana naști și după ce naști 85 %dacă știți careva?

1 răspuns:
| gabby78 a răspuns:

Concediul prenatal se acordă pe o perioadă de 63 de zile calendaristice, începând cu a 31-a săptămână de sarcină. Indemnizația de maternitate pentru concediul prenatal se calculează în procent de 75% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza cărora s-a stabilit contribuția individuală de asigurări sociale de sănătate, din cele 12 luni din care s-a constituit stagiul de cotizare.

Concediul postnatal se acordă pe o perioadă de 63 de zile calendaristice, începând cu data nașterii copilului. Indemnizația de maternitate pentru concediul postnatal se calculează în procent de 85% din media veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza cărora s-a stabilit contribuția individuală de asigurări sociale de sănătate, din cele 12 luni din care s-a constituit stagiul de cotizare.