| anonim_4396 a întrebat:

Cine plateste concediul prenatal?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Conform articolului 120 din Legea nr. 19/2000, cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective.
Concediul prenatal si postnatal este platit din asigurarile sociale de stat, conform Legii nr. 19/2000, publicata in Monitorul Oficial nr. 140 din 1 aprilie 2000, privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

3 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Prenatalul si postnatalul sunt platiti de catre firma cu 85% din brut.

| livisor27 a răspuns:

Statul, din bugetul asigurarilor sociale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intru in concediu prenatal in data de 11.05.2009 pana la data de 26.06.2009. Cand voi primi banii pentru concediu