| balerinul221 a întrebat:

Sunt divortat si am un baietel de 6 ani care imi poarta numele de familie. Mama lui isi doreste ca baiatul sa fie trecut pe numele ei de fata ca acesta sa nu intampine probleme cand va merge la scoala. Stiu ca numele nu il poate schimba decat cu acordul meu, dar as vrea sa stiu ce dreptui voi mai avea asupra copilului daca voi fi de acord cu schimbarea numelui, cum ar trebui sa procedez. Multumesc anticipat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta numele de familie, in certificatul de nastere tot tu esti tatal si vei avea aceleasi drepturi si obligatii, asa ca poti fi de acord cu schimbarea numelui, nu are rost sa-i pui piedici.