| ioana27cr a întrebat:

Sunt însărcinată în luna a 8 a, și tocmai ce am intrat în concediu prenatal, urmează să nasc in luna februarie, iar la actualul angajator lucrez din luna iunie. Înainte de acesta am lucrat aproape 2 ani la un alt angajator care și-a închis punctul de lucru și ulterior am fost trimisa in șomaj (21zile). Precizez că nu am avut nicio zi de întrerupere intre vechiul angajator și șomaj, și nici intre șomaj și actualul angajator. De unde trebuie sa duc acte pentru dosarul de indemnizație creștere copil?

Vă mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 111/2010, citez:
"ART. 13. (1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă, reprezentând indemnizaţie sau stimulent de inserţie, se acordă pe bază de cerere, însoţită în mod obligatoriu de:
  a) copia actului de identitate al solicitantului şi a certificatului de naştere al copilului pentru care se solicită dreptul ori, după caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de către persoana care primeşte documentele;
  c) actele doveditoare care să ateste îndeplinirea perioadelor prevăzute de art. 2;
d) dovada eliberată de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
e) dovada privind suspendarea activităţii pentru perioada în care se solicită concediul pentru creşterea copilului;
f) orice alte documente care să ateste îndeplinirea condiţiilor de eligibilitate.
  (2) Cererea se completează potrivit modelului care se stabileşte prin normele metodologice de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă."Va trebui sa duci adeverinte de la cei 2 angaatori, de la somaj si dovada ca ai depus cererea de suspendare a activitatii la ultimul angaator, restul actelor trebuie sa le ai tu - certificat de nastere pentru copil si cartea ta de identitate.

| Sanziana78 a răspuns:

Primarie
Discutati cu ei despre ce acte trebuie sa inrltocmiti