| claudiu24092011 a întrebat:

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine cu o dilema in legatura cu calculul indemnizatie de crestere copil cat si calculul salariului acordat prenatal si postnatal.
Sotia mea este profesoara si cel tarziu pe 1 iulie 2015 urmeaza sa nasca. Este suplinitoare, prin urmare are contract pe perioada determinata pana la data de 31.08. 2015.
Pe data de 04.05. 2015 va intra in concediu prenatal, asta inseamna ca de cand va intra in prenatal pana la sfarsitul contractului sunt 120 zile, prin urmare se incadreaza perfect in cele 126 de zile care se acorda inainte si dupa nastere.
A ales sa stea deja 2 ani, asta inseamna ca indemnizatia va fi 85% din salariu de 1000 ron net (aproximativ 850 Ron). Ideea este ca in luna decembrie 2014, februarie 2015 si martie 2015 a incasat din drepturi judecatoresti suma de 5400 ron urmand ca prin iunie sa primeasca o ultima transa de 600 ron. (mentionez ca aceste sume sunt valori nete si au fost impozitate de catre stat). Aceste drepturi sunt drepturi salariale din 2008, 2009 cand li s-au oprit de domnul Basescu 15% din salariu cat si anumite sporuri.
Intrebarea este daca la calcului indemnizatiei se pun si acesti banuti deoarece rezultatul ar fi total diferit si anume ca ar iesii cu maximul de indemnizatie si anume cu 1200 ron, iar a doua intrebare este cum se calculeaza cele 4 luni de pre si postnatal. Se pun aceste drepturi si la calculul pentru aceste luni.

Va multumesc frumos si sper ca am fost destul de explicit.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In calcul indemnizatiei se va lua doar salariul, obtinut in ultimele 12 luni, celelalte sunt aferente unor perioade anterioare.
Concediul de maternitate este de 126 zile si, de regula, se imparte in 2 parti egale, de cate 63 de zile dar partile pot fi si inegale, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.24.(1)Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice."
Baza de calcul a indemnizatiei este tot salariul, dar de pe ultimele 6 luni anterioare concediului si se acorda tot in procent de 85% din media salariului.