| Redhead6 a întrebat:

Sunt la o facultate care este acreditata, dar pe site scrie ca specializarea la care sunt este autorizata. Intrebarea mea este care conteaza, specializarea sau facultatea sa fie acreditata? Multumesc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conteaza ca facultatea sa fie acreditata. Autorizarea este mai putin decat acreditarea.
Conform Anexei nr.1 la L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"LISTA definiţiilor termenilor şi a expresiilor utilizate în cuprinsul legii
  2. Acreditarea este procesul prin care unitatea/instituţia de învăţământ/organizaţia interesată, pe baza evaluării externe realizate în condiţiile prezentei legi, dobândeşte dreptul de organizare a admiterii, de desfăşurare a procesului de învăţământ, de organizare a examenelor de finalizare a studiilor şi de a emite diplome şi certificate recunoscute de Ministerul Educaţiei Naţionale.
  4. Autorizarea de funcţionare provizorie este procesul prin care unitatea de învăţământ/instituţia de învăţământ/organizaţia interesată - pe baza evaluării externe realizate, în condiţiile prezentei legi, de către agenţiile de asigurare a calităţii competente - dobândeşte calitatea de furnizor de educaţie, prin ordin al ministrului educaţiei naţionale, respectiv prin hotărâre a Guvernului. Autorizarea de funcţionare provizorie conferă dreptul de organizare a admiterii, precum şi de organizare şi desfăşurare a procesului de învăţământ."