| loving3112 a întrebat:

Am inteles care e treaba cu facultatile acreditate, dar trebuie sa fie si autorizate? Am vazut ca la unele scrie autorizate si la altele acreditate. Daca facultatea e doar acreditata si nu e si autorizata ce se intampla? Dau fundita pentru raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a functiona complet - admitere, cursuri, examen de licenta si eliberare diplome de licenta - o facultate trebuie sa fie ACREDITATA. Autorizarea este provizorie si este numai prima faza a acreditarii si o facultate autorizata provizoriu are dreptul doar de a organiza admiterea si cursurile, dar nu are dreptul de a organiza examenul de licenta si nici de a emite diplome. Numai bine!