| andy6642 a întrebat:

Pentru facultate am de ales intre biotehnologii, kinetoterapie si chimie... intrebarea este: ce profesii o sa am la indemana daca termin facultatea de chimie (3 ani la Galati)? Si inca ceva: Facultatea de Stiinta si Ingineria Alimentelor este acreditata? Dar cea de Educatie Fizica si Sport? (pe site-ul facultatilor nu scrie nimic si nici pe cel al universitati (am cautat mult) )...
Ajutati un biet elev confuz... funda...

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Daca sunt facultati de stat nu trebuie sa-ti faci nicio grija in ce priveste acreditarea. facultatea de industrie aliemntara de la Galati (acum cred ca are numele ala de l-ai spus tu) exista de 1000 de ani, de pe vremurile comuniste, era (si cred ca mai este din cele de stat) singura din tara cu profilul asta si cine intra acolo era cel mai tare, ca erau posturi in industria alimentara - deci aveau de mancare cand nimeni nu avea. acum stii cum e la noi in tara, eventual te angajezi pe la vreao fabric de mezeluri sau de lactate, ca altceva nu prea mai producem in domeniul alimentar. majoritatea facultatilor dureaza 3 ani, numai ca dupa facultate trebuie sa faci si un masterat de 1 sau 2 ani (cel mai des), altfel ai facut cam degeaba cei 3 ani de facultate. la facultatea de sport merg in general sportivii, sa nu ramana chiar fara nimic in viata lor, se dau probe sportive serioase la admitere si se face mult sport si in facultate. evident iesi profesor de sport, in cel mai bun caz antrenor daca ai bani sa-ti deschizi ceva propriu sau pile sa te angajezi pe la vreun club sportiv. biotehnologiile la noi mai subtire, eventual sa fii chiar foarte bun, sa ai aproape numai 10 pe la toate examenle in toti anii sa te poti angaja prin strainatate, aici vezi bine ca nu se mai face aproape nici paine, biotehnologie... vai de noi! cu chimia teoretic te poti angaja la fabrici de medicamente, de vopseluri sau de cosmetice, dar cate fabrici din astea sunt la noi in tara, deci cate locuri, si cate locuri sunt la facultate? deci si aici ar trebui sa fii zecist sau vreun copil sa mare si tare sa te poti angaja undeva aici sau daca esti super-bun in strainatate. pentru chimie poti vedea aici meseriile pe care le poti face dupa terminare http://www.sciences.ugal.ro/documente/afis_chimie.pdf
kinetoterapia in schimb este o chestie la moda si o sa se dezvolte si mai mult dupa parerea mea. nici aici nu ai sanse majore la noi de angajare dar totusi te poti descurca ceva mai usor. poti gasi de lucru pe la clinicile private, prin spitale (la stat e chestia cu salariile mici, asta cred ca stii deja), prin saloane private care fac tot felul de masaje si proceduri de infrumusetare, eventual iti poti gasi ceva pe un vas de croaziera, prin statiunile balneo-climaterice din tara sau din strainatate pe la hotelurile smechere care au si centre medicale/de frumusete. daca nu si nu poti face masaje tu, individual, sau iti poti deschide un salon propriu de masaj, eventual mai faci si vreun curs de ceva tehnici "blande" - aromoterapie, reiki, masaj cu pietre calde, chestii de-astea, si te poti descurca. eu personal as alege intre partea cu ingineria alimentelor (de mancat o sa mancam totusi mereu, indiferent de starea economica a tarii) si kinetoterapie (bolnavi o sa fie mereu, din pacate), acum depinde si ce te atrage pe tine un pic mai mult, cat chef de invatat ai si la ce materii. sper sa te fi putu ajuta un picut sa poti alege si sa-ti fie bine. mult succes!

2 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Poti sa lucrezi intr-un spital sau la un laborator de analize medicale. Incearca si mergi la mari centre universitare, Iasi, Cluj, Bucuresti. E mai bine decat la Galati. Bafta!

| andy6642 explică (pentru Elvina):

Poate ca e mai bine decat la Galati la marile centre universitare, dar m-am gandit mult inainte sa aleg o facultate, iar asta e un compromis. Ideea e ca o sa stau foarte prost cu banii si nu imi permit sa plec prea departe de casa... eu sunt din Tulcea...