| Derosa a întrebat:

Buna, sunt majoră si vreau sa călătoresc din Spania in Belgia împreună cu fratele meu minor(15 ani) am nevoie de o procură de la părinți sau se poate fără?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista procura pentru asa ceva. Trebuie o declaratie notariala a ambilor parinti cum ca te insoteste minorul.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu cunosc legislatia spaniola. Nu cunosc legislatia belgiana. Ai grija ca ti s-ar putea impune sa stati in carantina.

| Clorox a răspuns:

Pe langa faptul ca este o pandemie, el are nevoie de procura de la parinti pentru ca e minor sub custodia lor.
Nu cred ca ai autoritate asupra lui ca frate.

| darrio2007 a răspuns:

Vezi legislatia din cele doua tari. Daca plecai din Romania, aveai nevoie de procura din partea parintilor, ca fratele tau iti este incredintat tie, tu fiind majora.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine stai acasa lasa calatoriile in țări cu covid, si aici avem covid dar de ce sa nu stai acasa la tine decît in carantină la straini, ce vrei sa faci in Spania sau Belgia? Doar sa te plimbi? Nu este momentul potrivit sa te plimbi acum.

| siriusblack98 a răspuns:

La noi este nevoie de procură din partea părinților de vreme ce se află în custodia lor și nu a ta dar la ei nu am idee. Trebuie să te interesezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În general este nevoie de procură de la părinți pentru trecerea peste graniță a unui minor.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

... iar aia care-ti explica tie cum sta treaba cu legislatia din Romania sa cante la alta masa.

| Anaisa19657 a răspuns:

Ai nevoie de procura de la ambi părinți!