| CosmYn666 a întrebat:

Salut, de curând am primit o amendă pentru un derapaj controlat într-o parcare, as dori sa știu dacă aș putea face contestație pentru a trage de timp pentru că am nevoie de permis pe toată durata lui Decembrie pentru munca.
Și dacă pot face contestație daca am platit deja amenda.

Răspuns Câştigător
| CarmenCraciun a răspuns:

Poti sa faci contestatie. Te poti judeca cu ei pentru a castiga timp.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti sa faci contestatie, dar nu poti sa castigi, fiindca manevra facuta de tine este ILEGALA.
Trebuia sa te gandesti bine ca ai nevoie de permis, inainte sa faci ilegalitati.

| CosmYn666 explică (pentru Violleta2022):

Nimeni nu este fara de pată, mai ales livratorii, nu o sa fie nici prima nici ultima amenda, știu că nu pot câștiga și am scris explicit că fac asta doar că sa trag de timp până în ianuarie pentru că în decembrie sunt cele mai multe comenzi = bani mai multi.Cred daca se putea răspunde și doar cu un "da" sau un "nu" simplu și ne scutea de discuțiile astea care nu sunt necesare. Știu ce am făcut și am vrut doar un răspuns simplu și la obiect, multumesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru CosmYn666):

Daca esti baiat destept, inveti din greseli si nu mai faci niciodata ilegalitati, ca sa nu ramai din nou fara permis si posibil, fara job daca-i legat de sofat.

| CosmYn666 explică (pentru Violleta2022):

Acesta o sa fie ultimul răspuns și după cred că mut întrebarea pe rubrica de filozofie și S.F
Eu știu că la o întrebare se răspunde cu da sau nu, daca voiam să fiu pus la execuție de către *perfecții* de pe TPU începeam să înjur pe aici și să fac că nebunu, eu doar am pus o întrebare și doream un răspuns cat de cat concret
Și îmi cer scuze la cele 2 furnici care erau posibil sub mașină mea când am făcut ilegalitate într-o parcare goala cu 2 mașini parcate la 300 de metri din care una era poliția care stătea la datorie să pună bani la buget, îmi cer scuze că nu o sa fie nici prima nici ultima data când o să încalc legea pentru a duce o comanda într-o zonă în care are trebui sa merg pe jos 10 minute cu 8 pizza sau un colet de 25 de farfurii de pe eMag doar că sa fac clientul fericit și să nu mă înjure ca e mâncarea rece și să o plătesc eu după

Întrebarea era daca pot trage de timp, nu dacă, câștig sau altceva
3 persoane de pe aici daca le pot numi daca erau polițiști creca mă băgau la închisoare pentru o chestie care nu a pus pe nimeni în pericol și nici nu am deranjat pe nimeni din somn.
Sunt dispus la critică dar nu când știu că sunt multe legi făcute doar pentru bugetul din care sunt plătiți parlamentarii și șmecherii de sus

| Violleta2022 a răspuns (pentru CosmYn666):

Raspunsurile cu "da si nu" sunt date la sondajele de opinie, nu cand ceri sfaturi pe un forum online, unde ti se explica si de ce ti s-a intamplat asta. Fiimultumit cu raspunsuirle primite, daca ai bun simt si invatat din greseli, fara sa le mai repeti, ca-i pacat sa ramai pieton pe mai multe luni.
In ce privesc parlamentarii, mai lasa-in pace, ca nu-s ei vinovati ca ti-ai luat tu permisul pe spaga, fara sa cunsoti legislatia rutiera, ca de aia ai luat amenda, fiindca nu aveai habar ca-i ilegal ce ai facut.

| CosmYn666 explică (pentru Violleta2022):

Las-o așa, am inceput sa vorbesc de legislație rutieră cu o femeie care merge până la magazin și înapoi, ocolește întrebarea dacă nu ai un răspuns concret și fara lecții de viață, că văd că mai mult trăiești pe TPU in loc de viață reală

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți face contestatie, dar ai un motiv întemeiat?

| CosmYn666 explică (pentru suntserios):

Sunt curier și am nevoie de salar happy, după decembrie stau cat ar fi nu contează

| suntserios a răspuns (pentru CosmYn666):

Sunteți amuzanți ăștia care va câștigați pâine cu permisul dar de fapt nu va pasa deloc de el...

| CosmYn666 explică (pentru suntserios):

Mă scuzi că am pus viața în pericol a 2 mașini parcate la 400 de metri, sper să mă ierte Dumnezeu

| suntserios a răspuns (pentru CosmYn666):

Aaaaa, cine zis de pericol? Dar acum că aduci in discutie ți ai pus jobul în pericol, dacă îți păsa de job erai potolit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Degeaba faci contestatie a fost vina ta, mai dai alti bani taxe de timbru la judecatorie bati niste drumuri aiurea ca in final sa i ti spuna si ei ca a fost vina ta, permisul ti l-a luat? Cîti bani te a costat amenda?

Răspuns utilizator avertizat