Întrebare recomandată | WholeWorldTeam a întrebat:

Tatal meu a murit acum 2 ani.Si lui ii tragea din salar nu stiu cat % pentru o pensie privata la Allianz Tiriac.Am primit o scrisoare de la ei prin care spune ca are o suma de 6 milioane si ceva.Ei bine, am sunat sa cer mai multe detalii si mi s-a spus ca daca doresc sa intru in posesia acelor bani trebuie sa merg la notar si sa imi fac un certificat de mostenitor sau asa ceva.Insa este o mica problema.El a ramas cu niste datorii marisoare la cateva banci.Si daca fac acel certificat de mostenitor ii mostenesc si datoriile? Adica eu nu vreau sa lucrez toata viata ca sa i le platesc eu lui.Memtionez ca parintii mei au divortat in 2004.Acum eu am 18 ani.Insa si cand sateau separati nu stateam cu el.Doar il mai vizitam uneori.Eu eram sub tutela mamei cat am fost minor.Astept niste lamuriri cu privire la ce am spus.Ii mostenesc si datoriile daca fac acel certificat de mostenitor?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu are avere care sa-i acopere datoriile si daca nu a facut asigurare pentru acestea atunci nu merita sa faci demersuri pentru procedura succesorala.
Daca accepti pur si simplu mostenirea va trebui sa-i platesti si datoriile, care nu sunt platite din alta parte, asa cum am aratat mai sus.
Exista posibilitatea acceptarii mostenirii sub beneficiu de inventar. Aceasta inseamna ca datoriile se vor acoperi numai in limita valorii mostenirii, daca mai ramane ceva vei mosteni tu. Daca nu se acopera toate datoriile tu nu vei mosteni nimic dar nici nu va trebui sa platesti tu diferenta neacoperita.

| darrio2007 a răspuns:

Din cate stiu, da. Poate gresesc.Mergi,totusi la un notar sa iti dea mai multe detalii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Creditele in banca sunt de obicei acoperite de o asigurare de viata facut obligatoriu la contractarea creditului tocmai pentru cazuri de genul asta. ar trebui sa te interesezi la bancile la care avea credite

| anonimg a răspuns:

Poate te poate ajuta un avocat online:
http://www.avocatconsultanta.ro/probleme/adauga-problema/

| Oana92 a răspuns:

6 milioane vechi? ca daca sunt 6 milioane vechi nu se merita sa te agiti, o sa te coste mai mult actele!

| doc69 a răspuns:

Nu..crtificatul de mostenitor are valoare doar pentru ei la tiriac.nu tu ai contract cu banca si nu esti tu codebitorul..mergi si vorbeste cu un n otar.succes si coondoleante

| AddaElly a răspuns:

Mai bine consulti un avocat!

| Paul_Mar_1998 a răspuns:

Mergi la notar si vezi, acolo poti rezolva problema

| Vidomina a răspuns:

Da ii postenesti si din datorii si din (casa sau etc)... stiu sigur asta deoarece sunt in aceeasi situatie!

| selenabrunetik a răspuns:

Se prea poate sa ii mostenesti si datoriile fiind tu singurul mostenitor.dar stii ce mai bine uita de cei 6 milioane oricum e o suma modica mai bine du-te si lucreaza ceva si ai sa castigi mai mult