| anonim_4396 a întrebat:

Buna.
Tatăl meu sufera de diabet zaharat.
Se poate pensiona pe caz de boala daca nu a lucrat deloc?
Nu a fost angajat.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensionarea, indiferent de ce fel, presupune ca s-a lucrat. In cazul expus n-are cum sa se pensioneze.
Cel mult, daca este incadrat intr-un grad de handicap, poate primi o indemnizatie pentru handicap.

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la diabet zaharat tip 2 - nu se moare atat de repede, mai ales ca este complet reversibila, fiind o boala metabolica.
Tot ce trebuie facut este sa tina regim strict FARA ZAHAR si carbohidrati si sa faca sport, slabind pana la greutatea normala si glicemia isi revine la normal.
La diabet nu se acord pensie de boala si nici de handicap.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, deoarece diabetul nu este considerat un handicap, pe tot pamintul sunt bolnavi de diabet, si pentru ei sunt pastile si insulina deci nu este o boala cu care nu poti trai, dar de ce nu a avut servici tatal tau? Ca nu are alte boli din nastere, daca ar fi avut boli congenitale din nastere atunci da se putea incadra in grad de handicap, dar daca are diabet nu, de cîti ani are diabet? Si ce varsta are acum tatal dv?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Va trebuii tu sau mama ta sa il intretii toata viata cit mai traieste, medicamentele de diabet unele sunt gratuite la altele va plătii deoarece casa de sanatate numai are fonduri sa dea tuturor gratuit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce varsta ai? Mersi, tu esti in poză?

| Mosotti a răspuns:

Diabetul nu e boala de pensionare, asa ca aia e. Nu se poate pensiona nici daca lucra.

| johnnny123 a răspuns:

Asa cum nu-ti poti da demisia dintr-un job pe care nu l-ai avut niciodata, nu poti nici sa te pensionezi daca nu ai fost angajat niciodata.

Din moment ce nu a lucrat niciodata si nu a contribuit cu un leu la fondul de pensii, din ce sa se pensioneze?

In plus, peste 11% din populatie sufera de diabet, nu este o boala atat de rara sau atat de greu de tinut sub control.

| Mihaa22 a răspuns (pentru johnnny123):

Depinde de tipul de diabet si de organism.
Desi a tinut regim si a avut tratament mereu, se simte tot mai rau, am mentionat ca tratamentul nu isi mai face efectul. A schimbat deja 3 tipuri de tratament. Dar am înțeles. Multumesc

| CodrutElian1990 a răspuns:

CristiDinBucuresti, iar ai dat-o pe langa bara.
Tratamentul diabetului nu se deconteaza de Casele de asigurari, ci de guvern prin program special, asa cum sunt si hepatita B, cancerul etc.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Diabetul zaharat nu pune restrictii de munca.

| Olsen a răspuns:

Nu ii face pentru diabet. Trebuia sa țina regim strict și sa nu consume alcool, sa aibă un stil de viata sănătos, sa evite sedentarismul. Numai dacă își pierde vederea de la diabet sau un picior din cauza gangrenei atunci doamne ferește ii face pensie.
Taică-tu e un trantor, o am pe soră-mea cu diabet și lucrează de rupe, putea sa lucreze dacă voia dar sa complăcut în situația asta ca ar fi diabetic. Alții au boli mult mai grave și lucrează.
Lui soră-mea ia picat dinții de la diabet deși se spala pe dinți frecvent, a făcut cataracta și tot lucrează în sat în gradina de rupe, acum lucrează dincolo, sau lucra,, a făcut cancer la pancreas și acum are grija de nepotul ei dar tot face treaba în casa, în curte.
Dumnezeu sa ii dea multă sănătate dar nu cred ca o sa ii facă pensie. Iubește l, fi alături de el, sprijinăl, incurajeazal. Ar trebui tu sa ai grija de el.
Dacă nu o consumat alcool e aiurea, trebuia sa aiba grija sa nu își piardă vederea sau vreun picior. Dacă are diabet automat are și alte boli.
Sa aibă grija la covid, ca îl poate nenoroci.

| Mihaa22 a răspuns (pentru Olsen):

Si nu cred ca era cazul sa sărim la jigniri si la afirmații de genul laughing
"Trantor"
Daca nu a avut contract nu inseamna ca nu a muncit si ca a stat cu burta la soare rolling on the floor

| Olsen a răspuns (pentru Mihaa22):

Scuze dar eu sunt un tip mai dur :*
II doresc multa sănătate tatălui tău și sa aibă grija sa tine regim.
Ești o fata frumoasa foc, fi tare pentru tatăl tău și ai grija de el. Te pup dulce :* frumy.

| Olsen a răspuns (pentru Olsen):

Dacă vreodată te simți singura sunt aici pentru tine.:*

| DarthNiger a răspuns (pentru Mihaa22):

Probabil sufera de altceva si nu de diabet, din moment ce a luat 3 tratamente si nu au avut efect ma gandesc ca are altceva.
Ar trebui sa se interneze la un spital mai de calitate sa spun asa, de preferat unul privat si sa ii se faca analize complete.
Iar legat cu pensionarea, asa cum a spus si ioandelasal, daca nu are vechime pe cartea de munca nu o sa se poata pensiona.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Olsen):

Nerespectarea stricta a indicatiilor medicale duce la aparitia diferitelor boli adiacente. Am o ruda care are diabet de 30 de ani - in prezent are 73 de ani - si manaca cu dantura lui naturala. Munceste si la aceasta varsta in gospodarie, parcurge zilnic 4-5 km, deci este activ. Foloseste doar doua medicamente.
E adevarat ca nu bea alcool si nu mai fumeaza.
Alcoolul - un pahar la ocazie - nu este interzis.

| Olsen a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Maica-mea muncea câți 20 la un loc, dar consuma alcool în cantități enorme. Asa diliu cum sunt eu (ca înjur) sunt singurul din familie care nu are nici un viciu. Ma rupt în 3000 de bucăți depresia dar nu m-am refugiat în droguri și alcool sau țigări.
Da, daca nu ți regim în diabet și bei orbește te rupe de îți pierzi toți dinții chiar piciorul din cauza gangrenei.
Niciodată nu o sa înțeleg de ce mama mea deși muncea enorm consuma alcool. Mi-o fufu și mie copilăria din cauza asta, și din cauza ca se bătea cu tatăl meu de fata cu mine. Dar o voi iubi pana voi închide ochii, adică o voi păstra în suflet și o voi lauda tuturor (ajuta multă lume săraca cu mâncarea, și era foarte sincera)
Am o sora care din cauza diabetului o făcut cancer pancreatic.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Olsen):

Sora ta a facut cancer la pancreas datorita nerespectarii prescriptiilor medicale. Diabetul se poate mosteni.

| Mihaa22 a răspuns:

Vreau sa mentionez faptul ca in ultima vreme au aparut complicatii si tratamentul lui nu isi mai facea efect, va fi internat in zilele care urmează.
Daca stiti si ce suma ar primi, va rog sa menționați.

| Mihaa22 a răspuns (pentru Mihaa22):

Efectul*

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mihaa22):

Tatal tau bea?

| Mihaa22 a răspuns:

Tatal meu nu bea, nu fumeaza, nu e sedentar, e slabit. Are sub 50 de kg la 1.75.
E pe baza de stres si genetic.
A lucrat toata viata lui dar nu a avut contract.

| Olsen a răspuns (pentru Mihaa22):

Înseamnă că are și o boala autoimuna a tiroidei, hashimoto sau hipertiroidism dacă o slăbit în halul asta deși are diabet. Fi bucuroasa ca nu ai și tu ca uneori se moștenește genetic! Stres am și eu, mi-o murit mama de la covid, și ea avea diabet, și nu slăbesc nici în ruptul capului, dar eu admit ca pe lângă ce sunt depresiv de 17 ani sunt și bleg câteodată, sau sunt asa de la depresie nu știu. Dacă o sa se îngrașe se va îmbolnăvi de boli cardiovasculare din cauza diabetului, hipertensiune și multe alte afecțiuni pe care îl poate îngropa.
Lui soră-mea ia apărut la 45 de ani diabetul era predispusa genetic și acum a făcut cancer pancreatic.
Și eu cred ca o sa fac diabet ca mănânc dulciurile în prostie dar mi se rupe.