| Ali1998 a întrebat:

Bună!
Știe cineva dacă în momentul producerii unui accident, pedeapsa este mai mare dacă șoferul se afla sub influența alcoolului sau a altor substanțe sau dacă este mai mare pedeapsa în cazul în care șoferul a fost treaz?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La aceleasi urmari ale accidentului pedeapsa este mai mare in cazul ca soferul este sub influenta alcoolului sau drogului, fiind vorba de 2 infractiuni in concurs, pe cand daca este treaz este vorba de o singura infractiune.

| Simpatic a răspuns:

In mod normal atunci cand este baut sau drogat este mai grav!

este suficient sa fii drogat sau baut si fara sa fi facut accident, daca faci accident soldat si cu victime treaba se complica!

iata si fara sa se produca un accident ce spune Codul Penal in art. 336 referitor la consumul de drog/alcool

Art. 336. -

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic că e mai mare dacă ești baut

| MaNumescAlexFabian a răspuns:

Bună!
Accident mai grav cu sofer beat. Pedeapsa variaza (inchisoare, amenda, suspendare permis). Sofer treaz - pedeapsa depinde de circumstanțe (viteza, vina). Avocat pentru detalii.