| vexaystaff a întrebat:

Bună TPU, acum câteva luni mi s-a întocmit un dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului iar acum 9 zile am fost la proces și am primit pronunțarea (minuta penala) precum ca se renunță la aplicarea pedepsei și am primit un avertisment cu apel în 10 zile deci dacă nu face apel procuratura va rămâne definitiva și când voi primi definitiva care sunt pașii sa îmi recuperez permisul?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cand primesti sentinta, astepti termenul de apel, iar dupa 15 zile mergi la arhiva /registratura instantei sa-ti aplice stampila de definitivare.
Cu sentinta definitivata mergi la politia unde ti-i retinut permisul si il ridici.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat