| Kristinake a întrebat:

Acum, citiva ani in urma s-a intimlplat o tragedie in familia mea minuscula, si este vorba despre una financiara.Mama lucreaza peste hotarile tarii de 10'11 aproximativ, nu sunt sigura, si s-a intors in Romania sa zicem prin 2011 pentru definitiv, avea bani si a decis sa'i investeasca in ceva,pentru ca vrea si ea un viitor, a facut cunostinta cu un barbat Adrian, si au inceput sa conceapa si sa faca cat de cat ceva, ei i s-a parut bizar totul si fara sens,adica nu stiu exacta pricina de care s-a intors inapoi, asa ca nu pot spune ferm ce, si cum a fost, doar ca i'a lasat acestui Adrian 12mii de euro, scriind prin o foaie ori ceva de genu, ca el ii va trebui sa'i intoarca.Au trecut 1~2 ani, si ghiciti ce? Nimic. I-a intors doar 3000 din toata suma,in fine, si sigur ca mama l-a dat in judecata, la inceput doar il ameninta,el tot zicea ca-i va intoarce,ca nu trebuie nu stiu ce,cand a fost chemat,sa se prezinte,el tot ce avea pe numele sau,masina, casa, o spalatorie auto si multe chestii, a schimbat pe alte rude respectiv, are o sotie si cu 2 copii,siii, sa fi fost sarac,sa nu avut de unde intoarce acesti bani,bine, cred ca si maicamea era de acord,dar mno cand doarme in milioane de bani acasa,e corect asa? Mi se pare destul de dureros, pentru ca cineva sa lucreze si cineva asa simplu sa-si bage **** in meritul cuiva. Vreau sa aud parerile voastre, poate si nu am fost prea explicita, ma scuzati.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa obtina o hotarare judecatoreasca si sa o puna in executare silita.

| alessia5158 a răspuns:

Maica-ta sa faca asa cum va sfatuieste Ioandelasal. Succes!

| valentingb a răspuns:

O foaie de hartie semnata de cele doua parti, fara macar doi martori, fara a fi semnata in prezenta unui notar, nu e legala. Nu are nicio valoare in fata legii. El poate sa spuna ca semnatura nu e a lui, sau ca banii au fost inapoiati. Dovezi? Nu vreau sa fiu rau, dar mama ta, la varsta ei, cum a putut gandi ca poate sa dea atatia bani bazandu-se doar pe incredere? Sa privim partea plina a paharului: acum tu poti invata din greselile ei, si nu vei gresi. Vei fi mai experimentata, fara a trece prin situatia asta, si vei avea un viitor mai bun datorita cunostintelor acumulate acum, in copilarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi nu ma pricep la chestii juridice pot totusi sa-mi dau si eu cu parerea. In primul rand mama ta a facut o greseala uriasa si cu toata parerea de rau iti spun ca n-o sa-si vada banii inapoi. Sa luam un caz asemanator dar la scara mai mica : tu imi dai mie 1 leu si eu nu vreau sa iti inapoiez nimic. Ce poti sa-mi faci? Sa ma dai in judecata? Pai pentru ce...nu ai nicio dovada ca mi-ai dat acei bani, nu esti banca, nu ai martori e imposibil in primul rand sa dovedesti asa ceva. Daca i-a scris pe hartie ca trebuie sa-i inapoieze asta nu inseamna ca hartia e o dovada sau act. Se poate arunca, arde, pierde etc. Repet, imi pare extrem de rau pentru mama ta, dar e principala vinovata si crede-ma ca o sa cheltuieasca degeaba bani cu judecatoria si cu alte demersuri pe care le face. Tipul degeaba si-a trecut bunurile pe numele altcuiva. Poate sa-si cumpere orice vrea el chiar din suma aceea si nimeni nu-i poate face nimic tocmai pentru ca nu exista dovezi. Cam asa mergewinking Aici nu poate interveni decat constiinta umana sau karma. Nu mai aveti incredere in nimeni si in nimic si intotdeauna incercati sa aveti dovezi in caz de asa ceva. asta e o lectie de viata care nu trebuie experimentata pe propria piele. Imi pare sincer rau... poate o sa-i inapoieze banii candva.

| olivikkka a răspuns:

Stii parintii mei tot au patit asta, doar ca la noi situatia a fost si mai dureroasa pentru ca in cazul vostru a fost un strain dar la mine in famile au fost chiar doua surosi ale tatalui meu. Iti dai seama ca niciodata nu a crezut ca chiar surosile lui o sa il invirte pe degete insa au inceput deja sa stringa raul facut pentru ca tot raul care il faci mai devreme sau mai tirziu se intoarce, bafta