| GaBrIeL_6760 a întrebat:

Buna TPU am 19 ani si vreau sa plec in strainatate printr-o firma din Iasi care iti asigura un loc de munca in Germania pentru o anumita suma in jur de 800 lei. Intrebare mea este daca a mai plecat careva dintre voi prin astfel de firme, daca da prin care, si cati bani ati dat si in ce tara. Multumesc

4 răspunsuri:
| JASMYNA88 a răspuns:

E aiurea. parerea mea e sa nu te duci asa, pentru ca verisorul si unchiul prietenului meu au vrut sa plece asa. au dat 550 de lei inainte si au zis ca in maxim 1 luna le gaseste de munca. asta a fost in octombrie. si nici in zi de azi nu i-a sunat, firma s-a desfiintat. asa s-a intamplat cu majoritatea. deci nu e de incredere!

| RefinedStrings a răspuns:

In general sunt foarte multe firmele fantoma, sau cele care cer sume care ti se par mici (plata intocmirii dosar), plata fisa medicala, etc.
Intereseaza-te pe forumuri, cauta la camera de comert numarul de inregistrare al firmei etc.

| dgeko a răspuns:

Daca iti cere bani nu cred ca este prea serioasa firma respectiva, de multe ori se intampla sa dai banii si sa ramai in standby fara sa mai pleci

| sahcal a răspuns:

Eu zic sa n-ai incredere in asemenea firme spontane