| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Am achitionat recent patru bilete de avion prin agentia Gotogate cu Qatar Airways si din neatentie, am gresit anul nasterii copilului (in loc de "2005" am scris "2007") ceea ce ma pune in situatia de a modifica si tipul de bilet, pentru ca, din cate am vazut, copil esti doar intre 2 si 12 ani. Nu pana-n 18. Ideea este ca am sunat la agentia care nu e romaneasca, nu am reusit sa dau de ei prin telefon. Am trimis mail si mi-au spus ca ei nu pot modifica nimic, ci cei din tara mai pot face ceva. Am vorbit cu reprezentantii Qatar din Bucuresti. Cand am sunat prima data, mi-au spus ca vor modifica data nasterii pe loc in aeroport. Cand am trimis mail a doua oara, ei nu pot sa faca nimic. Trebuie sa vorbesc cu agentia de la care am luat biletele. Si uite asa se instaleaza panica si disperarea. Va intreb pe voi, ce e de facut? Ati fost in situatii similare? Si cum ati rezolvat problema?
Multumesc!

4 răspunsuri:
| FruttiFresh300 a răspuns:

Am pățit. Am vrut sa anulez biletul, dar pierdeam banii, așa că in aeroport înainte de check in am modificat ce era de modificat contra unei taxe mititica, nu mare. Nu poți face check in online în cazul ăsta.

| andreealc345 a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Deci pur si simplu ai modificat in aeroport? Deci stau cu un stres de nu mai pot. Nu am putea pleca in concediu fara copil. Si ce mai politica, esti adult de la 12 ani.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru andreealc345):

Da, în aeroport am modificat. Te duci mai devreme și rezolvi.

| AndreiGigg a răspuns:

Iti recomand sa intri pe qatarairways.com/refunds si sa completezi tot ce iti cere ca sa iti iei banii inapoi si dupa daca exista posibilitatea sa achizitionati un nou bilet. Daca nu se poate nici asa. Atunci cel mai probabil trebuie sa azhizitionati bilete din nou.