| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! Am doua nelamuriri; din activitatile independente, taxele care trebuiesc platite la stat sunt in procent de 10%, nu? Pe langa asta sa zicem ca si exemplu ipotetic, ai un pfa care iti aduce un venit anual impozabil ce depaseste valoarea a 12 salarii minime brute nationale, atunci peste acele 10 procente, mai trebuie platita o alta contributie de 10% asigurarii de sanatate?

1 răspuns:
| Trixt3r a răspuns:

Cam da, daca ai PFA esti obligat sa platesti 10% la CAS.

PFA-urile sunt obligate sa achite o contributie la sanatate de 10%. Aceasta se poate calcula in sistem real sau pe baza normei de venit. CASS (contributia pentru asigurarile sociale de sanatate) in sistem real pentru PFA-uri se calculeaza din venitul anual fara alte contributii sociale. CASS pe baza normei de venit se aplica la valoarea anuala a normei raportate la cele 12 luni ale anului. PFA trebuie sa achite CASS anticipat, in cursul anului, cu regularizarea sumelor. Plata se efectueaza prin depunerea formularului 220 de venit estimat sau a formularului 200 de venit realizat.
https://www.contabilidinbucuresti.ro/impozitarea-pfa