| TheCritic a întrebat:

Am fost anuntata ca mi-a sosit cardul de sanatate in Romania (nu mai stau din 2010) si l-am ignorat, fiind constienta ca e o eroare. De asemenea am primit si instiintare acum vreo 2 saptamani pe adresa unde locuiam in Romania. Am vorbit cu o doamna de la Casa de Asigurari de Sanatate si mi-a spus ca trebuie sa ma duc sa predau cardul personal dar eu figurez in lista lor de asigurati (ceea ce e imposibil, atunci cand am plecat aveam sub 18 iar tutorele meu s-a ocupat de acest aspect). I-am spus ca o sa se duca cineva sa-l predea asa cum a si ajuns (nefiind deschis) dar mi-a spus ca trebuie sa merg personal sau sa ii dau o imputernicire persoanei respective. Acum am peste 18 ani, cum fac acest lucru? Adica vreau sa mearga persoana respectiva sa imi rezolve si problema cu lista asiguratilor, sa fiu stearsa de acolo, sa le explice ca eu de 5 ani nu mai stau in Romania, nici parintii mei. Cum se face imputernicirea respectiva de la 10000 km distanta? Stie cineva pasii de urmat? Multumesc muuuuult!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

PROCURA ( Împuternicirea ) se poate întocmi la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Evident, trebuie să cunoşti datele de identificare & identitate ale persoanei pe care o împuterniceşti!

Apoi vei trimite ( acelei persoane ) Procura ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procura speciala se poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) din tara in care te afli si o trimiti prin posta sau curier rapid persoanei pe care o imputernicesti. Trebuie sa stii si datele persoanei respective (nume, prenume, CNP, seria si nr. cartii de identitate si data emiterii).