| Valeennavoleena65 a întrebat:

Bună TPU am ieşit din plasament şi cei care împlinesc 18 ani îşi pot face un card şi dacă merg la şcoală în fiecare zi sau muncă primesc 25 de milioane problema e că am asteptat sa îmi vina cardul timp de 3 zile şi a venit doar că cei de la giurgiu unde am fost mi -au trimis un extras si cei de la instituție de la târgu jiu când am semnat au zis că mai am de aşteptat o lună sau două că până se face şi transferu şi să merg şi multe
Eu vreau sa- i primesc mai devreme că nu mai pot sta cu mama şi cu bunica că mă cert mereu cu ele pot să îi primesc şi mai devreme sau ce pot să fac să-i primesc mai devreme?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Statul nu se va misca mai repede doar pentru ca tu ai o anumita situatie particulara problematica
Eu zic sa zici mersi ca primesti 2500 de lei/luna alaturi de salariu daca vei lucra, sau doar aceasta suma lunara daca vei continua studiile; stii cati tineri muncesc pe doar 2080 de lei/luna fara alte beneficii?
Bine, nu ma refer la cazul tau particular cu statul in plasament, pentru ca nu este deloc usor!

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, nimic.
Fii bucuros dacă îi primești, la cum merg treburile la noi.

| ioana748 a răspuns:

Daca ai bani in cont, ii poti ridica cu buletinul de la banca unde ai cardul.
Nu ti trebuie neapărat cardul.
De obicei durează pana primesti indemnizația si doua luni.
Depinde cand ai facut cererea.
Cred ca o sa-ti dea din urma oricum.

| Valeennavoleena65 explică (pentru ioana748):

Dar cât timp aştept indemnizaţia chiar nu pot lua banii şi fară aceea indemnizaţie?

| ioana748 a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

Indemnizația sunt banii.
Asa se numeste acest ajutor.
Cand ai facut cererea, mai stii?

| Suntbaiat123456789 a răspuns:

Vai cum scrii. Mai trebuie să înveți mult încă.

| Valeennavoleena65 explică (pentru Suntbaiat123456789):

Şi dacă m-am grăbit care e problema ta? tu degeaba scrii dacă îți pui numele ăla de cont zău