Întrebare recomandată | BuboacaAlexandruAndrei a întrebat:

Salut, sunt Alex am 15 ani. tema discutiei este ca eu pot ajunge la casa de copii... Totul a inceput anul trecut in toamna, ( mama lucreaza in Anglia de 8 ani si in fiecare an 6-8 luni e plecata) mama a cunoscut pe un tip acolo si n-a mai vrut sa vina acasa totusi la insistentele tatalui a venit ( tata vitreg) a venit totul bine si frumos pana intr-o zi cand a mers la tara si s-a certat cu bunica cu tata si cu sora lui tata deoarece ea vroia sa mearga inapoi in Anglia. Cand a plecat ea a luat toti banii din casa cam 100de milioane si banii mei de pe card care trebuia sa-i primesc la 18 ani fara ca tata sa afle nimic si a plecat.Peste ceva timp tatal meu vitreg care m-a crescut 6 ani a aflat ca mama sta cu cineva si era tot nervos si pana la urma i-am zis ca mama are pe altcineva si s-o suparat. pana la urma i-a trecut si a vorbit cu mama sa-mi trimita bani pentru ca incep scoala am trecut pe a 9 a. Si a zis ca nu are de unde si a zis ca o sa ia de pe card cand am auzit asta m-am panicat si am "furat " cardul care era gol sa nu vada tata ca e gol ca se supara si mai tare pe mama. mama i-a tot zis la tata vezi ca acolo trebuie sa fie cardul si l-a cautat si nu l-a gasit.pe urma m-a sunat mama si m-a intrebat ce am facut cu cardul tata ascultAnd toata conversatia si eu am negat tot timpul ca nu stiu despre nici un card nimica si am dat vina pe mama. mama s-a suparat si a zis ca nu mai suna veci. Apoi i-am zis la tata tot si a fost foarte nervos si mi-a explicat ca el daca nu trimite mama bani nu ma poate creste deoarece are rata la banca pentru casa 1400de lei pe luna.si mi-a zis ca daca mama nu raspunde la telefon si nu vorbeste cu ea eu voi ajunge la casa de copii si m-a facut hot ca am luat cardul ca eu sunt dracul in casa ca din cauza mea s-au intamplat toate si am cedat. acuma pentru mine mai sunt doar doua posibilitati ori mor ori se rezolva treaba.La casa de copii nu imi pot imagina un viitor asa ca daca doamne fereste ma da acolo eu ma sinucid nu pot concepe sa ajung la casa de copii si acuma nu stiu ce sa mai fac sunt distrus psihic si tot timpul imi aud in minte jignirile pe care mi le-a adresat si ma gandesc sa ma sinucid deoarece nu pot sa imi imaginez ca voi ajunge la casa de copii. nu pot sa cred nu stiu cum sa descriu in cuvinte.Stie cineva ce as putea face. nu stiu ce sa mai fac nu pot permite sa ajung la casa de copii daca aflu ca voi ajunge acolo ma sinucid.Ma puteti ajuta cu ceva?

Răspuns Câştigător
| Unicornaş a răspuns:

Ce fac banii din oameni...niste monstrii.
In primul rand sa-ti iasa din gand treaba cu sinuciderea. Sa nu te mai gandesti niciodata la asa ceva! Eu una nu-mi pot imagina cum un om poate sa-si faca singur rau. Eu nu pot sa fac cuiva rau, da' sa-mi fac mie.
In al doilea rand nu cred ca poate fi asa de rau tatal tau incat sa te dea la adoptie. Uneori noi oamenii spunem lucruri care nu vrem. Ne ies involuntar acele cuvinte pe gura, mai apoi le regretam enorm. Incearca sa vorbesti cu tatal tau si sa ii spui adevarul. Sa il calmezi si sa-i spui ca-l iubesti.
In al treilea rand daca totusi se ajunge la acea varianta mai putin placuta, -adica, casa de copii- nu te speria, inavata sa ajungi cineva in viata, sa-ti castigi painea. Sunt tot oameni si cei de la orfelinat.
Dar ar mai fi o chestie, bunicii tai pun pariu ca sunt bine voitori sa te primeasca sau orice alta ruda apropiata.big grin
Si inca o data, sa nu te mai aud cu faza cu sinuciderea. x.x Stai linistit si traieste viata, asa cum e ea.

19 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Nu iti imagina ca la casa de copii e atat de rau. e o casa cu multi copii, ti se da mancare, ai un pat cald, multi prieteni cu care sa te joci, ai cum sa inveti acolo si nimeni nu iti face rau. nu ai de ce sa te sinucizi, iti va face placere sa mergi acolo daca alta varianta nu exista

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alexandru,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragul meu prieten, asculta un sfat sincer din toata inima.Nu dispera! Ai doar 15 ani.Priveste in fata cu incredere si speranta, noi nu avem decat o singura viata.Nu te lasa prada deznadejdii si disperarii.Sa-ti iei viata e cea mai mare lasitate a unui om, crezand ca scapa de toate problemele.Dar, gandeste-te... D-zeu exista ca si Diavolul, care asteapta sufletele acelor oameni slabi de inger.Sufletul tau micut de copil se va chinui zadarnic pe vecie in acel loc ingrazitor-Infernul.Asadar,ia viata in piept, multumeste-i lui Dumnezeu ca esti sanatos si uit-o pe mama ta care nu merita dragostea ta.In curand tu vei face 18 ani putand atunci sa-ti iei viata in frau nedepinzand de nimeni.Anii trec atat de repede.Banii ii facem noi, oamenii si pentru fiecare problema exista o solutie. Daca nu vrei la orfelinat, cauta dragostea din partea bunicilor, iar la scoala depui o cerere pentru abandon de familie din partea parintilor neavand sprijin familial si material.Scoala prin lege iti va acorda lunar o suma pentru nevoi speciale si abonament.(300 lei). Mult SUCCES in viata si ''priveste vulturul cand umerii-i sunt grei/Si du-te la furnica sa vezi povara ei'')

| KMaddieK a răspuns:

Tatal tau ar trebui sa ii spuna mamei tale ca nu te poate tine, nu cred ca e asa nemiloasa sa te alunge... Vorbeste tu cu ea si spune-i ce a zis tatal tau. Poate o sa stai la bunici...

| Irina31 a răspuns:

Buna Alex. Dupa cum imi dau seama dupa ce am citit aceste randuri, pot sa spun despre tine ca esti un baiat curajos - altii nu ar fi cerut parerea ci ar fi luat hotarari pripite de care le-ar fi parut rau. Dupa cum imi dau seama viata nu e usoara pentru tine cu toate ca esti tanar si la varsta ta ar trebui sa ai parte de bucurii si de protectia familiei. Se pare ca tie viata iti da o provocare. Stiu pe cineva care de la 17 ani a locuit singur - parintii divortasera, iar tata, in a carui grija era, murise. Ei bine, tu esti cu 2 ani mai tanar, dar sunt sigura ca ai putea sa faci fata daca si acea persoana a putut. Sfatul meu pentru tine e sa nu te dai batut. Cere tatalui tau sau bunicilor sau unui prieten apropiat care are o camera in plus acasa, cere sa iti dea voie salocuiesti cu ei si cauta un job part time (impartit de pliante, la KFC unde din cate am vazut intr-un anunt poti lucra 4 ore sau doar in weekend) ca sa poti sa te intretii si sa iti cumperi ce ai nevoie pentru scoala si imbracaminte. Eu sunt sigura ca vei reusi chiar daca iti va fi mai greu cativa ani, pana iti termini scoala. Eu cred ca vei ajunge sus cand vei fi mare, mai sus decat cei care primesc totul pe tava si nu se confrunta cu ceea ce te confrunti tu. Iubeste-ti viata. Poate ca unul din motivele pentru care ai primit-o in dar a fost ca sa dovedesti ca poti sa te ridici chiar daca nu vezi acum nici o iesire. Eu cred ca vei fi bine. Am incredere in tine ca vei reusi si vei gasi o solutie in timp ce ramai in viata. Mi-ar place sa stiu despre tine, sa imi scrii. Daca ai nevoie de vreun ajutor, intra pe blogul lui Irina Binder - sunt sigura ca e in masura sa te ajute. E una dintre cele mai deosebite persoane pe care am avut ocazia sa o cunosc in ultima vreme. Mult curaj Alex! Vei reusi!

| BuboacaAlexandruAndrei explică (pentru Irina31):

Multumesc! Ma face sa vad si cu alti ochi problema. happy

| Irina31 a răspuns (pentru BuboacaAlexandruAndrei):

Ma bucur sa aud asta happy Te rog sa mai scrii sa stiu ce idei si si initiative ai pus in aplicare. Mult succes Alex, baiat curajos si istet!

| Bogdiy14 a răspuns:

Situatia e cam rea nu situ ce sa zic

| Khalesionfleek a răspuns:

Dragul meu, la casa de copii nu cred ca ai putea ajunge. Cu siguranta ai membrii familiei, care te pot sustine, ai mentionat-o pe bunica ta.
Imi pare rau pentru situatia in care te afli, insa trebuie sa fi tare, sa te gandesti la un viitor mai bun, pe care trebuie sa ti-l construiesti tu singur.
Invata din greselile altora, si nu te lasa batut, uneori traim perioade pline de greutati, insa gandeste-te ca traiesti doar odata.
Lucrul acesta ar trebui sa te motiveze sa continui, sa iti pui bazele unui viitor cat mai bun, si aici ma refer pe plan educational. Nu lasa ca greselile parintilor sa te bantuie, si nu face nici tu aceleasi greseli.
Uneori e bine sa vezi si partea pozitiva a lucrurilor, mama ta tine la tine, si s-a dus acolo sa lucreze pentru a te sustine, intr-un fel sau altul.

Trebuie sa discuti si cu ea, pe viitor sa te aprecieze mai mult, si sa nu mai fie superficiala in gandire, nici ea nici tatal tau.
Cat despre casa de copii, nu mi-as face prea multe probleme, exista acolo un sistem anume de primire si predare al copiilor. Nu te gandi tu ca direct te arunca de la casa ta in cea de copii.
Cunosc personal asistenti maternali, si oameni care lucreaza in acest domeniu, si cazurile in care aduc copii in case sunt cazurile speciale, si grave.
Tu ai familie, si nu cred ca mama ta ar permite asa ceva.

Mult succes pe viitor!

| marevna13 a răspuns:

Este o mare minciuna a tatalui tau ca te poate da la casa de copii. Legea nu ii permite sa te dea la casa de copii. Ce nu inteleg eu e de ce a spus mama ta ca tatal tau sa ia bani de pe card daca stia ca e gol si luase deja toti banii?!? Nu cumva tu ai cheltuit toti banii de pe card? Spune ne adevarul ca sa te putem ajuta.

| Morelove a răspuns:

Imi pare rau sincer pentru tine. Calmeaza-te si gandeste-te ca totul va fi ok. Mama ta daca te iubeste se intoarce in tara sa aiba grija de tine, ori sa te ia cu ea in Anglia. Si daca ei te considera un monstru din cauza acelor bani nenorociti, inseamna ca si tu trebuie sa ai aceleasi sentimente pentru ei. Spunele ca nici tu nu mai concepi toate lucrurile care ard in jurul tau. Daca te duc la casa de copii, ok. Iti spun eu ca daca te iubesc te vor aduce inapoi. Si mai sunt sigur ca si tatal tau a reactionat la nervi. Nu te mai gandi la tot felul de prostii precum sinuciderea. Viata trebuie traita nu risipita si in plus invata bine, si in 3 ani vei avea un job, un acoperisi deasupra capului si probabil si o familie. Sper ca te.am ajutat. Ai grija de tine si nu uita tot ce ti.am spus. Si in plus si eu am vrut sa ma sinucid cand i.am spus mamei ca sunt gay. Dar nu am facut-o. Am mers mai departe si gata. Pace! Cred ca esti un tip super!

| ionuionut2002 a răspuns:

Cum a fost scris in mesajul anterior, oportunitatea de a folosi telefonul copilului este buna dar daca suni tu, eu cred ca ei nu vor crede ce zici tu luando ca pe o farsa ..asa ca mai bine cand incepe scoala vorbeste cu diriginta dirigintele tau intre patru ochi doar voi doi si spune-i problema.Considerc ca el sau ea va suna la asociatia telefonul copilului si va spune problema ta. Si eu inteleg ca nu-ti doresti sa mergi la casa de copii, asa simtim toti... indiferent de ce tip de parinti avem ca or fi ei mai rai sau mai buuni noi vrem sa fim langa ei pentru ca ei neau crescut. Sper sa-ti fie bine. happy

| Spanac32 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si cu bunicii tai! Totul se va rezlva de la sine si nu te mai gandii la sinucidere! Nu doar ca o sa-ti faci rau tie dar si a celor din jurul tau! Esti inca un copil si viata merita traita! Daca nu poti sa mai faci nimic ramai la alte neamuri ale tale cum ar fi bunicii sau matusile, unchii etc..si iti mai repet odata lasa tampeniile cum e sinuciderea la o parte! Ce vrei sa rezolvi prin sinucidere?

| EnjoyNightcore a răspuns:

A

| Arkeyy a răspuns:

Niciun parinte nu si-ar da copilul spre adoptie. Problemele legate de bani duc multi oameni la exasperare, iar acestia cedeaza nervos. In acele momente cauti sa te razbuni pe orice/oricine, nu mai gandesti rational.

Chiar si in acea extrema, a adoptiei, nu ajungi la casa de copii cum ai bate din palme. Pana sa ajungi acolo, mai sunt rudele tale carora poti sa fi plasat. Nu cred ca rudele tale ar lasa asa ceva sa se intample.

Asa ca nu mai pune la suflet, invata sa ignori acele momente de criza de nervi si bucura-te de anii de liceu.

| BuboacaAlexandruAndrei explică:

Am trecut cu greu si peste problemele astea am vorbit cu tatal unui prieten bun si tatal acestuia a vb cu tatal meu ( vitreg ) si pe moment s-a rezolvat problema la anul viitor ma ia mama in Anglia si in sfarsit o sa duc si eu o viata linistita! happy

| filis972 a răspuns:

Cel mai bine incearca sa vorbesti cu ambii si spune-le si lor ce ai zis si aici, de faptul ca vrei sa te sinucizi..asta nu e o solutie, ai doar o viata. Incearca sa te detasezi putin de situatie si sa te recreezi, du-te la o ruda (bunica, matusa etc) care crezi ca te ar putea ajuta, daca nu pune mana si munceste si strange cate putin in caz de mai rau..Bafta.

| Brutussssss6 a răspuns:

Buna, Alex. Au trecut ceva ani. Ești ok?