| Cduncfujndf a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor! Este vorba despre un abuz sexual asupra unui minor. Acum vreo 2 ani, eu și prietena mea cea mai bună ne-am apucat de niște cursuri de dans. Profesorul nostru era bărbat și uneori unele fete ajungeau mai devreme. De câteva ori s-a întâmplat asta și cu prietena mea. A ajuns mai devreme, iar profesorul de dans, a abuzat- o sexual. Eu nu am știu asta până acum, tocmai azi după doi ani a venit vorba despre acest subiect și de-abia acum am aflat asta de la prietena mea.
Ea nu a spus nimănui însă azi când mi-a spus am rămas uimită:mi-a spus că a atins-o pe fund, a vrut să îi vadă bustiera și a mușcat-o de sâni de câteva ori. A sunat-o și a încercat să o convingă să vină singură la cursurile de dans, atunci când nu se făceau.
A ținut totul ascuns, sunt singura persoană care știe, mi-a spus că i-a fost frică să spună asta până acum, atunci era mică avea decât 13 ani.
Dar nu știu ce să fac, nu o pot convinge să vorbească cu părinții ei despre asta. Nu pot convinge nici să meargă la poliție. Acum nu mai contează asta atât de mult pentru ea, dar totuși omul ăsta trebuie pedepsit, e posibil să fi făcut la fel și cu alte fete și încă să facă asta în continuare.
Am observat ceva ciudat la omul ăsta dar nu mi-am dat seama.
Totuși aș vrea să știu care este pedeapsa pe care ar putea să o primească acest om, dacă o conving să meargă la poliție?!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

și dacă s-ar duce la poliție pun pariu că s-ar duce absolut inutil pentru că n-ar avea dovezi, incidentu e foarte vechi și nu îi văd pe ăia să se mobilizeze. Dar ar trebui totuși făcut ceva măcar pentru viitoarele generații care ajung pe mâna pedofilului ăla.

| Andreeush a răspuns:

Ea ar trebui să dovedească ce sa întâmplat.
E cam târziu să meargă la poliție.
Ea nu trebuia să mai meargă la acele cursuri și trebuia atunci să vorbească cu părinții ei.

| LPCTSTR a răspuns:

Sugerez ca in cazul asta sa vorbeasca cu cei de la Asociatia Telefonul Copilului, este gratuit si sunt foarte buni.
http://www.telefonulcopilului.ro/

| Donsavas a răspuns:

Ea sau părinții ei nu mai pot depune plângere după atâta timp dacă nu s-a mai repetat asta. Cel mai bine ar fi sa meargă la un psiholog. Este cea mai buna alegere pentru ea in aceasta situatie. Liniste in mintea ta nu poti avea doar cu gândul că ai l ai pedepsit pe faptas. De cele mai multe ori, asta nu rezolva o traumă.

| lilith16 a răspuns:

In primul rand de ce a mai continuat cu dansurile daca profesorul ala ii facea avansuri? in al doilea, sani la 13 ani?(((((; hmm, si totusi ma intreb cum a muscat-o, de ce l-a lasat sa se apropie de ea, stii pana sa o muste durează ceva timp, mai ales de sani, daca nu vrea vorbeşte cu parintii ei, acum sunt 2 chestii, ori nu vrea ca ii este penibila situatia si nu vrea sa retrezească anumite lucruri ori nu prea era victima, mhm, oricum, nu inteleg cum sa nu vorbeşti de chestii de genu măcar cu o fata sau etc