| alyskumpy a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru din nou, o cunostinta de-a mea si-a pierdut portofelul cu toate actele : buletin, permis etc... in strainatate straight face deci nu are cum sa vina acasa deoarece fara buletin nu poate trece vama straight face ce sa faca? help plsss

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate obtine de la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) un titlu de calatorie, acesta este valabil pana la intoarcerea acasa. Va avea nevoie de certificatul de nastere sau un alt act prin care sa dovedeasca identitatea si ca este cetatean roman.

| Cronki a răspuns:

Trebuie sa mearga la ambasada sa ceara o FOAIE CONSULARA! Cu acel act se poate intoarce in tara!

| Iwao a răspuns:

Trebuie sa mearga la ambasada Romaniei din tara respectiva pentru a i se elibera un act.

| Florincrap a răspuns:

Intreaba la ambasada, cred ca pe baza CNP-ului o poate identifica. Sau daca are o copie dupa buletin. Acolo ii face un pasaport, o costa 100 euro, si se poate intoarce in tara. Sau un titlu de calatorie, sa intrebe la ambasada.
P.S:Fara buletin poate trece granita (cu tren, masina, eventual si cu avion) pana la vama Romania-Ungaria.

| wj a răspuns:

Sa mearga la ambasada, cred ca asta e singura modalitate sa obtina un buletin sau un act provizoriu ca sa ajunga in tara.

| LauraEU a răspuns:

Sa mearga la politiewinking Sau sa mearga la primarie si sa-i faca unul nou happy

| Badea_Raresh_Gabriel_1993 a răspuns:

Pai se se duca acolo la politie si sa faca ei demersurile pentru ca asa nu are cum sa stea, si mi se pare normal sa o ajute