| beatricenicoleta123 a întrebat:

Am o curiozitate, dacă am 17 ani pot să fac cununia civilă? (prietenul meu este major) Și dacă pot să o fac, pot să ies din țară fără acordul părinților?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate dar numai cu acordul parintilor, aviz medical si autorizarea instantei de tutela, conform Codului civil, citez:
"ART.272.Varsta matrimoniala
(1) Casatoria se poate incheia daca viitorii soti au implinit varsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a implinit varsta de 16 ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai sau, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea instantei de tutela in a carei circumscriptie minorul isi are domiciliul. In cazul in care unul dintre parinti refuza sa incuviinteze casatoria, instanta de tutela hotaraste si asupra acestei divergente, avand in vedere interesul superior al copilului.
(3) Daca unul dintre parinti este decedat sau se afla in imposibilitate de a-si manifesta vointa, incuviintarea celuilalt parinte este suficienta.
(4) De asemenea, in conditiile art. 398, este suficienta incuviintarea parintelui care exercita autoritatea parinteasca.
(5) Daca nu exista nici parinti, nici tutore care sa poata incuviinta casatoria, este necesara incuviintarea persoanei sau a autoritatii care a fost abilitata sa exercite drepturile parintesti."
Dupa casatorie minorul dobandeste capacitatea de exercitiu deplina, astfel ca are drepturile ca un major si nu mai este necesar acordul parintilor pentru iesirea din tara.

| beatricenicoleta123 explică:

Nu vreau să fac nuntă și să mă cunun la biserică, vreau doar la primărie.

| Ioandelasal a răspuns:

Prevederile citate se refera la casatoria civila, nu la cea religioasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai exact asta a explicat mai sus ioandelasal, despre cununia civila, care-i cea legala si unde ai nevoie de acordul parintilor.
Cununia religioasa si nunta nu-s obligatatorie si sunt obtionale (adica, numai daca vrei le faci), necontand legal.