| gyffy a întrebat:

Buna ziua happy As vrea sa închiriez un apartament de revelion si trebuie sa plătesc avansul. Ce trebuie sa primesc pentru a evita o țeapă? Copie de la buletinul lui, un act? Perioada de închiriere este doar de o zi. Multumesc

4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Chitanta sau declaratie scrisa de el si semnata ca ti l-a inchiriat. Orice poti scoate de la el si poate fi folosi ca dovada in instanta ca te-a tepuit este deajuns.Insa nu sunt multi ce ar vrea sa dea astfel de tepe pentru ca sunt si ei constienti ca bunul fizic este acolo si le poti produce pagube oricand daca nu`si respecta partea de intelegere.

| ChristianKalman a răspuns (pentru WaterDrop):

Păi dacă îi dă avansul și apoi încuie apartamentul și nu mai răspunde la telefon, ce bun fizic? Sunt destui și îi duce capul la mult mai multe decât credem noi.winking

| WaterDrop a răspuns (pentru ChristianKalman):

3 ani de procese pentru a recupera o usa sparta si mobila ce depaseste valoarea inchirierii, nu cred ca merita sa tepuiesti pe cineva.Zic eu. Poate sunt si cazuri de genul.

| GirlOnline81 a răspuns:

Dacă faci transfer bancar, chitanța ar trebui sa fie suficient. In cazul in care închirierea se face verbal și plata in mâna, cred ca cel mai bine ar fi sa închei un contract in scris.