| progat a întrebat:

Am o întrebare despre șomajul tehnic acordat de guvern pentru salariatii cu salariu minim pe economie, se da 75% din minim sau din mediu pe economie?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia de somaj tehnic este de 75% din salariul pe care il are salariatul, daca are salariul minim atunci din acesta.
Limita maxima a indemnizatiei este de 75% din salariul mediu, pentru cei care sunt salarizati la nivelul acestuia sau peste acest nivel.