| pumpkinky a întrebat:

Legat de SOMAJUL TEHNIC acordat de stat angajatilor angajatorilor din domeniul HORECA (Restanurate).

Luna aprilie s-a acordat 75% din salariu (salariul fiind de minim pe economie in CIM), s-au scazut zile de Paste, etc. am primit 976ron in mana!

Luna iunie am primit la fel, 976 ron desi trebuia sa fie peste 1000ron cu aprox 50 ron.

Patronul,, scuzandu-se" ca nu stie de ce si cum, ca lui atatia i-au intrat de la stat, ca statul e de vina ca nu a calculat ceva bine.

Unde si cum se poate afla despre acest lucru?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Salarul minim brut pe economie este 2230 lei.
75% din salarul minim brut este 1672.5 lei.
Sacazand taxele si impozitele, vei primi 979 lei in mana.
Vezi calculatorul de somaj tehnic:
http://www.calculator-salarii.ro/2230-brut-calcul-somaj-tehnic

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se zice salariu, nu salar ca țăranii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doamna Violeta Alexandru ministrul muncii, ea dă pensiile salariile si acest șomaj tehnic, daca seful ti a dat mai putini bani reclama l la Opc si vor deschide ei o anchetă ca sa vada cine minte, ori seful ti a tras din bani ori statul numai are deunde da cît a promis si vă dă cît vrea el statul, au ajuns la fundul sacului ca s au tot împrumutat de la UE pentru pensii salarii ajutoare sociale, pe dobînzi uriase pe care cu greu le va plătii statul, si atunci face economie la bani, numai dă ce a promis, deoarece statul a cheltuit banii pe prostii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cam atat am luat si eu. Asta e suma pentru minim, cred.
Pentru stat acasa eu sunt multumit, chiar nu vreau la servici.