| brk a întrebat:

Am o problema cu cei de la cosmote, mi-am facut un abonament la ei, mi-am luat un telefon care mi-a fost furat dupa 3 luni, abonamentul mi-a fost inchis si numarul deconectat, luna aceasta am fost la ei am platit tot ce trebuia pentru a-mi redeschide abonamentul, in data de 8 iulie am sunat la dansii si mi-au spus ca abonamentul este activ si ca il pot folosii, m-am gandit ca am minutele alocate si ca pot vorbii, asa ca am sunat, am trimis mesaje, dupa 5-6 zile am primit un mesaj de la cosmote cum ca am depasit limita de credit si ca am de platit suma de 620 RON, o suma pe care nu mi-o pot permite sa platesc. m-am decis sa nu le mai platesc nimic, pentru ca nici ei nu au fost "domni" cu mine neanuntandu-ma cand am depasit limita de credit cu 100 de ron, au asteptat sa se faca 600, mentionez ca nu am nimic pe numele meu si ca am 19 ani, ei deja m-au amenintat ca ma vor da in judecata si ca bla bla bla... ce pot face va rog mult sa ma ajutati, nu stiu ce sa fac, aceasra suma nu o pot platii pentru ca nu imi permit...ce pot face?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti pot sa obtina o hotarare judecatoreasca de obligare la plata si apoi sa incerce executarea silita. Daca n-ai nimic ce pot executa timp de 3 ani de la inceperea executarii silite - salariu, conturi in banci, bunuri mobile - atunci o sa ramana cu paguba.

| brk explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu nu am nimic pe numle meu ce sa imi apartina, eu plateam daca era o suma mai mica, dar asa nu am de unde sad

| alessia5158 a răspuns:

*"In momentul in care limita de credit este depasita, Cosmote isi rezerva dreptul de a va solicita sa achitati o garantie sau sa efectuati o plata intermediara, inainte de emiterea facturii sau sa platiti factura deja emisa inainte de data scadentei, dupa cum este cazul.
Pana in momentul in care aceasta garantie sau plata este efectuata, Cosmote are dreptul sa va suspende accesul la serviciile sale, cu o notificare prin apel sau SMS."
** "Suma achitata de dumneavoastra va fi scazuta din valoarea facturilor neachitate sau din urmatoarea factura in cazul in care nu aveti nici o factura emisa si neachitata."

Vezi sursa:http://cosmoteromania.custhelp.com/......-de-credit

P.S. se poate intelege ca cei 620 lei se constituie in "plata intermediara" sau "garantie". Suma respectiva va fi scazuta "din valoarea facturilor neachitate sau din urmatoarea factura in cazul in care nu aveti nici o factura emisa si neachitata".

| brk explică (pentru alessia5158):

Tradu-mi te roglaughing nu prea inteleg ce mi-ai explicat in ultimile randuri. multumesc

| alessia5158 a răspuns (pentru brk):

Probabil ca ai depasit cu mult limita de credit in cele 5-6 zile, fapt pentru care Cosmote iti pretinde o "garantie", un fel de asigurare pentru eventualitatea unui refuz de plata a urmatoarei/lor facturi. Daca, pana la data emiterii urmatoarei facturi, nu vei mai depasi acea "limita de credit", din suma achitata(de 620 lei) se va scadea valoarea acestei facturi. Daca valoarea facturii este mai mica decat garantia de 620 lei, atunci iti vor ramane bani din "garantia"achitata pentru a acoperi partial sau total valoarea urmatoarelor facturi.

P.S. nu am experimentat situatia ta, dar asa se poate "traduce" continutul link-ului dat --- asa numita "garantie" este o masura asiguratorie luata de catre furnizorul unui serviciu, pentru situatia in care plata serviciului sau este refuzata.

| fulgerul a răspuns:

Prostie mai mare ca asta nu am mai auzit! Bine! Inteleg ca ti se fura telefonul, fara a te acuza de prostie, ca eu nu-i zic neglijenta! Cum dracu nu suni sa blochezi numarul? Cum dracu nu-l declari furat la politie? BAAAAA, tata! Muriti cu dreptatea in brate din cauza prostiei!

| brk explică (pentru fulgerul):

Heii nu jicni fara a cunoaste problema..telefonul a fost declarat furat atat la politie cat si la cosmote, cei de la politie au zis ca nu au ce-mi face iar cei de la cosmote mi-au inchis abonamentul, si dupa asta a urmat faza de mai sus, citeste cu atentie si dupa critica cu prostie.

| maria89nic a răspuns:

Cu ce te putem ajuta noi? Du-te la sediu, vorbește cu cineva de la Cosmote și explică-i problema, cu toate detaliile. Aici n-avem ce să facem pentru tine. Doar cei de la Cosmote te pot ajuta sau, în cel mai rău caz, un judecător.

| brk explică (pentru maria89nic):

Ma gandeam ca poate a mai patit cineva la fel, daca nu le platesc ce imi pot face?