| Muresanu_Miky_1978 a întrebat:

am o problema legată de moștenirea bunicii mele. bunica mea vrea sa imi lase mie casa și nu mamei mele(fiica ei). bunica mea spera sa trăiască pana fac eu 18 ani(acum am 15 ani). intreabarea mea este dacă poate sa imi lase mie moștenirea(casa) prin testament sau prin alte metode? sau unicul moștenitor este mama(fiica ei) iar eu nu am deocamdată dreptul la moștenire?(după ce voi fi majora)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa-ti lase tie casa prin testament, cel mai bine unul autentificat de un notar public. Testemanetul il poate face si acum, nu trebuie sa astepte pana implinesti 18 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, bunica poate sa-ti lase mosternire casa, daca merge la un Notar Public si isi face testamentul legal, stipuland ca-ti lasa doar tie casa.