| Editocroci a întrebat:

Casa bunicii mele nu e trecută pe numele ei. Bunica mea(care e în viață) are 3 copii : pe mama mea, sora ei și fratele lor. Sora și fratele mamei mele s-au înțeles s-o scoată pe mama din casa și curtea părintească. Sora mamei a schimbat yalele la casă și la poartă iar fratele ei care avea casa trecută pe numele lui a donat casa surorii mamei mele. Sora mamei mele nu o primește pe sora ei adică mama în casă sau în curte. Bunicul meu, adică tatăl mamei mele e mort de mulți ani.
La poliție un polițist mi-a zis că are și mama mea drepturi acolo în calitate de moștenitor al tatălui ei. A doua zi alt polițist nu îi recunoștea mamei mele dreptul la moștenire după tatăl ei spunându-i să își cumpere altă casă la țară. Mama nu își permite din pensia ei mică nici să trăiască decent. Darămite să cumpere altă casă. Din păcate nu a găsit prin arhive documente de vânzare cumpărare a casei ca să dezbată la notar moștenirea. Ce altceva poate face mama?
Fiecare răspuns folositor îl voi evalua.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebarea este: in CF (Cartea Funciara) pe numele cui figureaza casa si terenul?
Daca persoana inscrisa este in viata, atunci el/ea este proprietarul si poate dispune.
Daca persoana inscrisa nu mai este in viata, atunci trebuie dezbatuta succesiunea, iar urmasilor care accepta succesiunea li se vor imparti bunurile + datoriile + cheltuielile de succesiune (in raport cu cota ce le va reveni).
In lipsa calitatii de proprietar NIMENI nu are drept sa dispune de imobile si de bunuri, fiindca sunt proprietatea altei persoane (chiar daca este decedat/a).

| Editocroci explică (pentru Bula):

Unde pot găsi cartea funciara?

| Bula a răspuns (pentru Editocroci):

In fiecare resedinta de judet exista un centru CF.
Daca ai un extras CF (chiar mai vechi), in ea se gasesc elementele de identificare (numar CF si numar TOPO).
Daca nu ai un asemenea extras, atunci le poti cere NUMERELE (CF si TOPO) de la primarie - sectia Taxe si Impozite sau le poti cauta dupa adresa direct la institutia CF judeteana.

| Editocroci explică (pentru Bula):

Mulțumesc.