| Liela a întrebat:

HEY TPU! Am o problema majora! E vorba despre familia mea care se destrama, din cauza bunicii mele paterne. O face pe mama mea sa sufere, pentru nimic. Sa va explic cum sta treba cu aceata femeie:

Pai e moarta dupa bani, are pensia impreuna cu bunicul meu 1500 de lei si tot nu-i ajung atatia bani, ii cere tatalui meu bani, dar nu sa plateasca facturi sau sa ia strictul necesa. Nu, ii da lu fiica-sa, iar mie si fratelui meu nu ne da absolut un amarat de leu sa ne luam si noi un corn. I-am cerut odata si a spus:,, Pai mama nu am sa va dau". N-avea pentru ca ii daduse lu fiica-sa.

Mama mea m-a intrebat cum ar fi sa fiu crescuta de aia. Daca as fi crescuta de aia AS MURI! A spus asta pentru ca ar vrea sa plece din casa asta. Nu m-ar puta creste la bunica mea (materna) pentru ca nu ar avea cum. Aici, acasa ea trebuie sa faca mancare, sa spele rufe, sa faca treburile in casa. Iar bunica-mea spune ca nu o duce capul. Sta cu noi in casa. Si daca te iei de ea la proces cu tine! Iar cu procesele alea a cheltuit 20 000 de euro. Si mai spue ca ma,, iubeste" cel mai mult, de nu am cuvinte.

Mama cred caa va divorta de tata din cauza bunicii. Cum as putea sa-i impac si sa arat adevarata fata a bunicii mele? :`((

Va rog mult! ofer funda! Multumesc anticipat si ca ati citit pana aici!

Răspuns Câştigător
| Anca6991 a răspuns:

Da, dificila situatie...
Eu as spune ca e de datoria parintilor sa rezolve situatia asta. Tu nu poti lua nici atitudine ca ti se va spune ca ce stii tu ca esti un copil, dar nici nu te poti considera responsabila pentru faptele altora.
Spune-i mamei tale sa discute cu tatal tau. Sa ii spuna ce se petrece si ar trebui ca tatal tau sa ia atitudine.
Incearca sa nu te mai implici atat de mult pentru ca iti faci si tie rau, dar si mamei tale care te vede afectata. Incurajeaz-o si poate cand va vorbi cu tatal tau sa fii de fata si sa incerci si tu sa explici ce si cum, dar asta cat mai calm. Cat despre adevarata fata a bunicii tale, nu cred ca mai conteaza asa mult. Ea are deja o varsta si nu se va mai schimba. Important e sa nu mai intervina in familia voastra. Sper ca se va rezolva!

3 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Offf! Ce situatie!
Mama ta nu ii vede adevarata s=fara sau cum?
Spune-i sa va mutati undeva, cat mai departe de femeia aceea.

| raluk27 a răspuns:

Aici e problema taticului tau, pentru ca nu stie sa facă ordine si pentru ca ii da bani.

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Adevarata fata a bunicii tale o vor vedea, dupa ce va pleca mama ta si nici atunci nu e sigur, "numa' cine nu vrea nu vede", vorba batraneasca.Tu nu prea ai ce sa faci, decat sa iti urmezi mama.Nu o lasa! Vorbeste cu tatal tau! Daca nu merge pleci cu ea si daca va fi vorba de proces pe custodie vei fi intrebata cu cine vrei sa stai.Va fi drum lung pana la liniste dar o sa fie.Fii tare!