| gniuliana a întrebat:

Buna TPU! Am o problema serioasa si nu mai stiu ce sa fac.Asa ca niste sfaturi ar fi ca o gura de oxigen pentru mine. Locuiesc la bloc, la parter si vecina de deasupra mea are dusumea veche de cel putin 40 de ani.Mentionez ca este in varsta si locuieste singura.Nu stiu daca are vreo relevanta dar am considerat ca trebuie sa specific.Problema este urmatoarea:de mai bine de 2 ani, m-am reintors acasa, in tara si am constatat ca dusumeaua vecinei pocane la fiecare miscare pe care o face prin dormitor, eu avand dormitorul in care dorm sub ea. Apartamentele sunt cu 3 camere si ati putea zice ca de ce nu ma mut eu in celalalt.Deci problema este pocanitul dusumelei care se accentueaza pe zi ce trece.O perioada nu am avut servici si m-am straduit sa dorm cum pot si cand pot, Acum, de 4 luni incoace, m-am angajat la un job foarte solicitant atat fizic cat si psihic, deci la fiecare sfarsit de zi, timp de 5 zile vin foarte obosita si abia astept weekend-ul sa "pot sa ma odihnesc". Deci, problema grava pentru mine este ca vecina are mancarici noaptea si se da jos din pat la diferite ore din noapte si dimineata f devreme(5:00,5:30.etc).Cum dusumeaua pocane la fiecare pas al ei, ma trezeste din somn si de cele mai multe ori nu mai pot sa adorm din nou, Am ajuns ca un zombie, am nevoie de odihna si nu am cum sa ma odihnesc, nici macar sambata si duminica sa pot dormi si eu macar pana la 8:00.Am fost la ea intr-un final sa-i spun ca este o problema si initial a parut ca intelege, chiar a spus ca se va muta in celalalt dormitor, ca are si tv si caldura acolo.Am crezut-o si urmatoarea dimineata(duminica fiind)m-a trezit la 6:25.Asa ca m-am umplut si mai tare de nervi si frustrare.La o saptamana, m-am vazut cu ea pe casa scarii si a inceput sa-mi explice ca pocaniturile nu sunt de la ea ci de la vecinii de la 2, ca ar bate asa ca cu un fel de ciocanel la diverse ore.M-am enervat teribil cand am auzit-o, pentru ca prima data cand am fost la ea la usa, m-a bagat in dormitorul cu pricina si am constatat amandoua ca pocaniturile vin de la dusumeaua ei.Deci este clar ca nu are de gand sa faca nimic, nici sa-si mute dormitorul, nici sa cheme pe cineva sa-i repare portiunea de dusumea care face zgomot.Ce pot face in aceasta situatie? Va rog, nu-mi dati sfaturi sa-mi schimb eu locul de dormit sau sa-mi pun dopuri de urechi. Locul de dormit nu-l pot schimba din motive care mi-au marcat viata(mama mea a zacut de cancer in acea camera si a si decedat acolo) iar dopuri de urechi nu pot folosi pentru ca am niste probleme cronice la ambele urechi.Va multumesc si astept sfaturi.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poti sa faci sesizare de inceput la politia locala, desi legal nu are cineva cum sa-i interzica nici macar datul in judecata nu poate face, sa faca ce anume? sa isi schimbe pardoseala, parchetul sau ce anume are ea acolo!? cum sa faca legea acest lucru?
o sa zic ceva urat de tot, dar roaga-te ca babuta aceasta sa moara, ca prea multe sanse nu ai cu ea, si nu te incalzeste cu nimic pe tine ca cineva o va amenda pentru tulburarea linistii, care apropo este greu de demonstrat, pentru ca exista o lege in acest sens dar cine vine sa verifice de la politie faptul ca vecina la ora 4:10 AM, s-a dat jos din pat si merge sa-si ia pastilele? altceva este cand cineva da drumul la muzica la maxim si altceva este cazul de fata, cu podeaua care scartaie tare!

| Violleta2022 a răspuns:

Ai cateva optiuni:
- vinzi apartamnetul
- te muti cu chirie in alta parte
- bineinteles ca locul de dormit il poti schimba, ca nu esti copil mic sa ai hachite acesta fiind cel mai comod mod de a dormi in alt dormitor, unde-i liniste, dupa ce zugravesti camera si o redecorezi cu lucrurile tale
Chiar daca ajungi la tribunal, judecatorul iti va spune acelasi lucru, ca nu poate forta bietul pensionar sa schimbe podeaua, atata vreme cat tu ai mai multe camere si poti dormi in alt dormitor, din casa ta.

Ti-as recomanda sa cureti camera in care a stat mama ta si te asigur ca boala mamei, cancerul NU este contagios, deci nu ai nici un motiv sa te cramponezi de ceva ce nu este periculos, iar o mana de var si scos mobila veche de acolo, redecorand-o cu ce-ti place tie, iti poate crea ce mai placuta camera din casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci.
Nu poți obliga femeia nici să se mute, nici să nu se mai trezească devreme.
Cine îți dă sfaturi sa chemi politia e dea dreptul stupid.

| gniuliana explică (pentru suntserios):

Eu doar m-am așteptat să caute pe cineva care să-i repare porțiunea de dușumea care a putrezit pe dedesubt. Este podea nu parchet. Are 3 fete bine așezate, deci nu e singură pe lume și fără ajutor. Eu așa aș fi făcut dacă ipotetic aș fi stat la etaj și venea vecinul să-mi spună că-i pocane în cap dusumeaua mea. Nu am nici o problemă cu zgomotele și gălăgia la bloc, aici este problema că noaptea fiind liniște absolută, te trezește niște pocanituri de lemne deasupra capului la o înălțime de 1, 5m.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Poți să o umpli de reclamații pentru tulburarea liniștii în orele legale de liniște. Încearcă să contactezi un avocat, vedeți exact orele de liniște legale, cumpără o aparatură de înregistrare cu oră înregistrată și după aceea o dați în judecată.
Eventual, eu știu că între orele 22:00? și 6:00? dimineața e perioada de liniște. Spui că la 5 dimineața, poate chiar mai devreme de 5 umblă, sună la poliția locală și fă o reclamație. Când o să înceapă să vină poliția locală la ușă, o să înceapă amenzile să vină, o să schimbe podeaua.

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Nu prea ai ce face in situatia aceasta, doamna sigur nu o sa isi schimbe parchetul, nu ai cum sa vorbesti cu ea deoarece n ai cum sa ii spui sa nu se mai miste prin propria casa, poate, nu sunt sigur exista ceva sa antifoneze sunetul

| Julyly2089 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci în afara de ce ai zis tu deja. Dacă stai la bloc o sa ai vecini care, ghici ce, TRAIESC IN CASA LOR în dreapta, stânga, sus. Nu înțeleg cât de tare poate sa fie un scârțâit de podea cât sa te trezească din somn. Sau e vorba despre mersul vecinei? Merge apăsat? In orice caz, nu prea ai ce sa faci. Maxim sa o rogi sa se mute în celalalt dormitor. Dacă nu tot nu vrea singura opțiune e sa te muti.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Julyly2089):

E vorba de conlocuirea amiabilă!
Indiferent că e casa ta, trebuie să respecți vecinii! Ce ție nu îți place, nu face altuia, spune o vorbă românească! Nu cred că dacă un vecin scârțâie podeaua, trebuie să fie nesimțit! Sunt sigur că acelei vecine, dacă vecinul de deasupra ei i-ar făcea gălăgie că ar fi cu gura mare la ușă!

| gniuliana explică (pentru Julyly2089):

Cred că nu ai înțeles. Este dușumea nu parchet iar tehnica de montare a dușumelei, presupune montarea unui cadru de scânduri, umplut cu ceva vată minerală sau altceva, apoi vine placa de dușumea din lemn de esență tare. Și explic:s-a putrezit pe dedesubt și bate lemn pe sipca în poseaua de beton a blocului și mai precis în tavanul meu. Sunetul se propagă în jos în acest caz. Deci, nu mă plâng de un scârțâit de parchet ci de pocanituri ale lemnelor dușumelei.Din niște scartaituri de parchet nu ar putea fi nimeni trezit din somn. Aici este knock-knock