| AnYkA52 a întrebat:

Am o verisoara care are 12 ani, e nascuta pe 13.01. 2001 iar pe certificatul de nastere scrie " 13.02. 2003 " straight face. deci nu are buletin. Mama ei e divortata si recasatorita. Tin sa mentionez ca ea este nascuta in strainatate. Si nu poate ajunge acolo sub nici o forma. Ce ar putea face ca sa isi schimbe data din certificat? Aici in Romania... De ce are nevoie.?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu poate ajunge acolo singura cale este o actiune in justitie pentru modificarea datei de nastere. Trebuie sa poata proba respectiva data.

| raluk27 a răspuns:

Pai de 11 ani nu a vut timp sa mearga in strainatate sa solicite rectificarea certificatului de nastere? De ce a stat pana acum?

| regis a răspuns (pentru raluk27):

Pai are 12 ani fata, tu la varsta ei de cate ori ai mers in strainatate de una singura?

| raluk27 a răspuns (pentru regis):

Pai mamica ei ce-a avut de facut? Si cand a ridicat certificatul de nastere, acum x ani, de ce nu s-a uitat daca sunt corecte datele si sa fi sesizat pe loc greseala?

| regis a răspuns (pentru raluk27):

Pai nu e evident ca mamica are alte prioritati? Nu e de vina fata ca mama a fost cascata, ea trebuie sa rezolve situatia inainte de a-si scoate buletinul si a spus clar ca nu se pune problema deplasarii in strainatate.

| AnYkA52 explică (pentru regis):

Da.dar nu stim cum s-o rezolvam... nu poate sta asa. si nu stiu ce a facut ma-sa. eu am pus doar intrebarea. ca ele nu au internet.XD

| regis a răspuns (pentru AnYkA52):

As vrea sa stiu si eu cum se poate rezolva, dar sincer nu stiu. Poate daca luati legatura pe e-mail cu institutia care a emis certificatul de nastere sau macar telefonic, cu ajutorul cuiva care stapaneste limba. Poate sunt mai deschisi si se poate rezolva prin corespondenta.

| viotedy a răspuns:

O scrisoare ceva catre emitentul certificatului-tradusa-in care sa ceara verificarea intr-un registru cand s-a emis certificatul.